Co je vadný sektor na disku

Vadný sektor na pevném disku je jednoduše drobný cluster (alokační blok) úložného prostoru – sektoru – pevného disku, který se jeví jako vadný. Takovýto sektor nereaguje na požadavky čtení nebo zápis. Vadné sektory se mohou objevit u tradičních magnetických pevných disků (HDD), ale stejně tak u moderních SSD.

Obecně existují dva typy chybných sektorů – jeden je způsoben fyzickým poškozením a druhý je způsobeno chybami softwaru.

Fyzicky poškozený vadný sektor nelze opravit. U magnetických pevných disků nejčastěji vznikají pokud dojde k otřesu a čtecí hlava se dotkne disku, tím je nenávratně poškodí. Běžné jsou i případy, kdy se do disku dostane zrno prachu a usadí se na špatném místě. SSD zase trpí na opotřebení, ke kterému časem dochází a počítá se s ním.

Softwarové poškození je v podstatě chyba, kdy se operačnímu systému nedaří data správně přečíst. Respektive obsah dat na sektoru neodpovídá tomu, co by tam mělo být. Následně označí sektor jako vadný. Oprava pak většinou probíhá tak, že se data přepíší nulami.

Poškozený sektor neznamená nepoužitelný disk

U starších pevných disků měl jeden sektor 512 bajtů u novějších už je to 4096 bajtů (4 KB). Což je nic v porovnání s celkovou kapacitou. Takže jednomu vadnému sektoru nemusíte hned vyhazovat celý disk. I když v případě objevení většího množství vadných sektorů u klasických magnetických disků byste měli zvážit zakoupení nového.

Windows má v sobě zabudovanou kontrolu pevného disku. Stačí kliknout na start. Napsat „počítač“, kliknout na ikonku. Pak pravým tlačítkem na pevný disk, vybrat vlastnosti (úplně dole).

Vyberte nástroje a Zkontrolovat. Je nutné mít práva administrátora.

Zaškrtněte Vyhledat a pokusit se opravit chybné sektory.

Windows se dokáže postarat o vadné sektory poměrně dobře. Ty které jdou opravit, tak opraví u těch, které nejdou (fyzické poškození), tak z těch se pokusí data přenést na funkční. Následně je označí a firmware vašeho pevného disku se postará o to, aby se na ně znovu už nezapisovalo.

Firmware má k dispozici tabulku, kam si zapisuje vadné sektory, tato však není neomezená. V případě většího množství mu prostě může dojít místo a je konec. Existují programy, které toto umí obejít. Neoznačí je, ale vytvoří z nich samostatný skrytý oddíl. Ovšem zvažte zdali si radši nekoupit nový disk.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.