Správné zálohování dat je i o organizování

Pokud chcete začít opravdu pečlivě zálohovat vaše data, tak první věc, kterou se musíte naučit je správně si vše organizovat a mít přehled. Nepořádek vás totiž může připravit o data stejně snadno jako neprovedená záloha.

Základem je vědět, kde máte všechny potřebné soubory. Tedy nejenom nenahraditelné dokumenty, fotky a případně videa, ale i různá osobní nastavení (záložky v prohlížečích) a data aplikací (emaily).

Důležité adresáře

Začněte tím, že si vytvoříte složku multimedia a do ní pak video, fotky a audio. Další podsložky už budou na vás, ale tím že si nastavíte zálohování složky multimedia máte jistotu že nepřijdete o nic. Jak už bylo ale zmíněno jakmile se rozhodnete že soubor je potřebný, tak se musí co nejdříve dostat do této složky, aby se zazálohoval při následující zálohovací sekvenci.

Další důležitou složkou jsou Dokumenty a Obrázky. Je to souhrn složek z adresářů uživatelů (uživatelských účtů) Users/jmeno_uživatele/Pictures a Users/jmeno_uživatele/Documents. Spousta důležitých souborů zde skončí aniž byste o tom tušili. Podobně to je i s plochou Users/jmeno_uživatele/Desktop. Spousta z nás si sem něco odloží a je to důležité.

Obecně v adresáři Users/jmeno_uživatele/ také naleznete nastavení a data různých často používaných programů. Například i emaily.

Teď když už víte, kde co máte můžete přejít k zálohování obsahu těchto adresářů.

Automatizace

Další část je automatizace celého procesu zálohování. Ruční zálohování je většinou občasnou záležitostí, které se navíc odvíjí od aktuální nálady a času. Pokud si však vše nastavíte na automatiku, tak probíhá třeba každý den a bez nutnosti na něco dohlížet.

Dávno už je pryč zálohování na CD/DVD. Dnes se používají velké flash disky anebo ideálně externí disky. Začít můžete bezplatným programem od společnosti Microsoft, který se jmenuje SyncToy (funguje i na Windows 10). Je to malý nenáročný program, který synchronizuje určité složky mezi počítačem a externím pevným diskem. Synchronizace dat je druh zálohování, kdy se nové soubory přikopírují a změněné přepíší. Ve výsledku tak záloha je vždy stejně velká jako zálohovaná data.

Vše je jednoduché. Vyberete dvojici složek, kde bude probíhat zálohování a stisknete tlačítko. Následně se data mezi složkami synchronizují (budou v obou stejná). Tedy jedním tlačítkem sesynchronizujete všechny složky co potřebujete. K dokonalosti pak už jen stačí využít Plánovače úloh (Taskschd.msc).

Pevný disk vs Cloud

Zálohování na externí pevný disk váš sice ochrání před selháním hardware, ovšem v důsledku katastrofických události můžete přijít jak o počítač tak i o externí disk. Proto se dnes využívají cloudová úložiště. SyncToy umí využívat i je, takže si například část cenných dat můžete zazálohovat i na Google Drive. Samozřejmě můžete používat oboje. Navíc výhodou cloudového úložiště je že k němu máte přístup odkudkoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.