Ve Windows 10 S nepůjde změnit výchozí prohlížeč ani vyhledávač

Windows 10 S je nový uzavřený operační systém společnosti Microsoft. Je automaticky předinstalován jako součást Microsoft Surface. Jedná se o uzavřený operační systém, který má vynikat zvláště svojí rychlostí a bezpečností.

Dříve byl nazván jako „Windows 10 Cloud“.  Lze na něm instalovat a spouštět pouze aplikace, které si stáhnete do systému z Windows Store. Jinak než přes Windows Store nic nenainstalujete. Jak se však ukázalo nebude to jediné velké omezení. Nebudete totiž moct rozhodnout jaký výchozí prohlížeč a vyhledávač chcete používat. Přednastavený bude prostě Edge a Bing.

Zajímavé přitom je, že z Windows Store si můžete stáhnout například internetový prohlížeč Opera Mini a běžně jej používat. Ovšem nepůjde nastavit jako výchozí. Tedy pokaždé když zkusíte otevřít soubor s koncovkou .html, tak se vám otevře v Edge.

Microsoft se brání, že nový Windows 10 S má být velmi výkonný a bezpečný. Proto je nutné, aby všechen software pocházel pouze z Windows Store. Na druhou stranu proč nelze změnit vyhledávač je otázkou. Opravdu má takový vliv na rychlost?

Otázkou také je jak se dokáže poprat Bing s vyhledáváním v Evropě, kde s výjimkou Česka jasně dominuje Google a lidé jsou s ním spokojeni. Naučili se jej používat a popravdě od něj očekávají opravdu hodně. Vyhledávání na Bing je řekněme ne zas až tak pokročilé, ať už do relevance anebo počtu indexovaných stránek a aktualizace výsledků.

Do toho všeho se navíc může začít klidně míchat i Evropská Unie, která by za pár let mohla žádat pro uživatele právo si zvolit. Ostatně na Microsoft už si v minulosti kvůli monopolnímu postavení došlápla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.