Jak na silnější wi-fi signál

Určitě to znáte. Zničehonic se nenačítá stránka, při sledování filmu se obraz zasekne anebo ve vaší oblíbeného hře vyskočí ping na několik stovek. Modem přitom hlásí, že vše jede jak by mělo, dokonce další členové domácnosti mohou mít internet v pohodě. Jen u vás ta wi-fi prostě zničehonic začala zlobit.

Pokud zrovna nemáte notebook a nemůžete si dojít do stejné místnosti, kde je wi-fi, tak se pokusíte o standardní proceduru s vypnout a zapnout. Pak to chvilku může jít a najednou zase ne. Prostě na wi-fi má daleko více vliv aktuální okolní prostředí než se může zdát.

Nejčastějším problémem je vzdálenost, překážky v cestě bezdrátového signálu, rušení dalšími zařízeními a samozřejmě další wi-fi na stejném kanálu. To je problém zvláště u paneláků, kde se mohou poprat i desítky wi-fi routerů. K tomu ještě můžeme přičíst mobilní telefony a jejich stále zapnuté hotspoty.

Přetížený wi-fi router

Levnější wi-fi routery dokáží v pohodě obsloužit 4 zařízení. Samozřejmě pokud má doma každý mobilní telefon připojený na wi-fi tak se to může projevit.

Je třeba také dát pozor na nechtěné hosy. Občas se podívejte do administrace wi-fi routeru a zjistěte kolik unikátních MAC adres se k němu připojuje. Pokud nemáte wi-fi chráněnou heslem, tak vám s největší pravděpodobností někdo prostě všechen výkon „vyžírá“. Síť vždy uzavřete. Free wi-fi nemusí znamenat že je bez hesla. Nastavte si v zabezpečení nejlépe WPA2 (WEP není dnes už tak silný). Hesla se nebojte a použijte opravdu silné. Velká, malá písmena a čísla k tomu. I složitější heslo může být dobře zapamatovatelné.

Aktualizujte firmware

Tímto byste měli začít. Spousta wi-fi routerů má i několik let starý firmware. Vývojáři mezitím nejen opravily bezpečnostní chyby, ale také vyladili výkon. Není nic neobvyklého, že si pak dokáže wi-fi router lépe hledat kanály anebo jich pokrýt více naráz.

Samotná aktualizace není tak jednoduchá jako na počítači, ale zároveň není tak složitá. Většinou si musíte stáhnout firmware na flash disk, ten připojit k wi-fi routeru a provést aktualizaci. Vždy dodržujte postup na obrazovce. Hlavně nevypínejte zařízení pokud právě probíhá aktualizace.

Najděte ideální místo pro wi-fi

Každá místnost je něčím specifická a může obsahovat překážky, které na první pohled nevidíte. Nemám teď na mysli skrytý železný trezor, který je ukrytý někde ve zdi. Například pokud umístíte wi-fi router, tak aby signál neprocházel přes zeď přímo. Tahle chyba se stává hlavně když je na okně, kudy většinou vedou kabely. Signál pak musí podél panele.

Je třeba dát pozor na překážky. Alespoň v blízkém okolí by se neměla žádná nacházet. Neprůchodné jsou hlavně televize, ledničky a další spotřebiče.

Důležité jsou i antény. Vždy je dejte do takové polohy jako je v manuálu anebo na krabičce. Je v tom opravdu velký rozdíl. Například pokud prostřední má být svisle a postranní pod úhlem 45 stupňů, tak jestli dáte všechny tři svisle, nikdy nedosáhnete takového pokrytí.

inSSIDer

Program inSSIDer vám pomůže nejen správně umístit router v domácnosti, ale také zjistíte kolik wi-fi vlastně ve vašem okolí je. Navíc k nim zjistíte i kanál, který zabírají.

Stačí si najít svůj vlastní prostor, kde nikdo není a defaultně přepnout kanál. Většina moderních wi-fi routerů se snaží přepínat na ten, který je nejméně rušený. Pokud si tak jeden zaberete manuálně, ostatní se mu budou snažit vyhnout.

5 GHz

5 GHz pásmo je méně používané než standardní 2,4 GHz. Pokud jej umí váš wi-fi router i všechna zařízení určitě jej vyzkoušejte. Většina zařízení co jej umí jsou dražší, takže rušení je opravdu o dost méně.

Externí wi-fi

Zvláště uživatelé počítačů většinou nemají síťovou kartu s wi-fi a pokud ano, tak s malou anténkou. Když pak dáte počítač pod stůl, tak kvalita tomu bude odpovídat. Do pár set si můžete dnes pořídit externí wi-fi, co se připojuje přes USB. Většinou je to dokovací stanice pro USB + samotná wi-fi. Tato varianta má jednu obrovskou výhodu. Samotná dokovací stanice se připojuje k počítači přes dlouhý kabel. Takže s trochou snahy dokážete dostat wi-fi na ideální místo s dostatečně silným signálem.

Mimochodem externí wi-fi ocení i majitele notebooků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.