Seznam zpřístupňuje údaje o stránkách majitelům webů

Český Seznam.cz je jeden z mála vyhledávačům na světě, který odolal Google. Stále inovuje a snaží se s ním držet krok. Jednou z novinek je i zpřístupnění dat majitelům webů přes rozhraní Webmaster.

Služba Webmaster je momentálně ve fázi veřejného beta testování. Může si jí tedy vyzkoušet kdokoliv. Stačí mít účet na Seznamu, přidat svůj web a ověřit jej. Samotné ověření je jednoduchou záležitostí. Můžete tak učinit nahráním souboru do kořenového adresáře anebo přidáním meta značky do hlavičky stránky.

Po ověření získáte přístup k základním statistikám a je vám vygenerován klíč k API, přes které můžete získat další informace.

K plnému využití API budete potřebovat alespoň základy programování. Umět stáhnout přes URL s parametrem obsah stránky, dekódovat stažená data z JSON do pole a práci s polem. Není to tedy nic tak složitého.

Momentálně je Webmaster určen hlavně ke sledování stránek z pohledu crawlera Seznamu. Upozorňuje na chyby, přesměrování a informace ke konkrétním stránkám. Můžete tedy díky němu opravit některé věci, které se Seznamu moc nelíbí 🙂

V základu toho tedy prozatím Webmaster moc nenabízí, ale je třeba si uvědomit, že je služba teprve v začátcích. Obdobné rozhraní Googel Serach Console toho před pár lety také moc nenabízelo. Dnes v něm můžete sledovat pozice stránek, jejich statistiky ve vyhledávání včetně počtu zobrazení a prokliků. Možná se i tohoto v budoucnu ve Webmaster dočkáme.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.