Je Microsoft Edge opravdu bezpečnější než Chrome?

Stejně jako tlačil Microsoft svůj nový operační systém Windows 10 jak jen to šlo, tak postupuje i u internetového prohlížeče Microsoft Edge. Ten nahradil zastaralý Internet Explorer. Mezi nejzajímavější patří tvrzení, že Edge je bezpečnější než Chrome anebo FireFox. Je to pravda?

Microsoft se opírá o studii NSS Labs, která porovnávala bezpečnost internetových vyhledávačů. Vystavila je 304 vzorkům malware v podobě stránek, které se snaží vzbudit uživatelovu důvěru pomocí sociálního inženýrství a klasického phishingu. Internetové prohlížeče dnes už totiž dokáží takovéto stránky rozpoznat a blokovat, čímž mohou uživatele ochránit před velkými problémy.

SmartScreen, což je funkce v Edge právě na blokování internetových stránek obsahující phishing, dokázala z 304 vzorků reagovat až v 99 % případů. Chrome zablokoval 85,8 % potenciálních hrozeb a Firefox 78,3 %.

To jsou opravdu skvělí výsledky, na kterých může Microsoft se svým Edge stavět. Na druhou stranu lidé co vyrábí malware se přizpůsobují a většinou se snaží cílit spíše na masy. Tedy v současné době Google Chrome. Jakmile by získal Edge větší podíl na trhu, tak se mu i přizpůsobí Phishing, respektive metody jak detekci obejít. Navíc není tu jen phishing. Spousta virů hledá způsob jak se dostat do počítače přes bezpečnostní díry, které nejsou aktualizované.

Neměli bychom proto zapomínat na kvalitní bezpečnostní balíček, který dokáže také potenciálně nebezpečnou stránku odhalit. Navíc vás ochrání i před dalšími riziky. Malware se navíc do počítače nejčastěji dostane přes email nikoliv internetový prohlížeč.

V každém případě Microsoft s Edge odvedl prozatím dobrou práci. Uvidíme jak se osvědčí v následujících měsících a při dalších testech. Prozatím je 99 % rozhodně neuvěřitelný výsledek.

https://www.nsslabs.com/research-advisory/library/endpoint-protection/web-browser-security/web-browser-security-comparative-report-sem-protection/comparative-report-web-browser-security-socially-engineered-malware-protection/

2 thoughts on “Je Microsoft Edge opravdu bezpečnější než Chrome?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.