Jaký je rozdíl mezi NTFS, FAT32 a exFAT

Ať už formátujete pevný disk, flash disk anebo disk na virtuálním serveru, tak vždy vám Windows nabídne vybrat jeden ze tří souborových systémů (file system) – NTFS, FAT32 a exFAT. Ovšem většinou k nim není žádná nápověda anebo doporučení. Který tedy vybrat?

Souborový systém je způsob jak mají být data na disku ukládána a jaké informace k nim budou náležet. Například název souboru, oprávnění, datum atd.

Windows v současné době podporuje tři druhy souborových systémů a to NTFS, FAT32 a exFAT.

NTFS

NTFS bývá většinou přednastaven pro pevné disky, zvláště interní. Důvodem je, že z něj umí číst jen operační systém Windows (od verze XP), takže dávat jej na externí disk, který připojíte k počítači s jiným operačním systémem není dobrý nápad. Najdou se výjimky. Například Mac OS X umí z NTFS číst ale už ne ukládat. Některé distribuce Linux zvládnou obojí, ale spoléhat na to není dobrý nápad.

Windows automaticky naformátuje disk na který jej chcete nainstalovat na formát NTFS. Na omezení NTFS v současné době nedosáhnete. Jsou nastaven velmi vysoko.

Oproti FAT32 a exFAT umí NTFS podporu oprávnění k souborům, vede si zápis o změnách do souborů, což poslouží zvláště pokud se objeví chyby, šifrování atd. Pro chod Windows potřebujete NTFS.

FAT32

FAT32 je starší souborový systém. Objevil se ve Windows 95, kde nahradil starší FAT16, který se používal ještě u MS-DOS. Jeho stáří je vlastně jeho velkou výhodou, protože se pro většinu stal standardem. Většina flash disků, které si koupíte jsou automaticky naformátovány ve FAT32. Žádný operační systém by s ním tedy neměl mít problém.

Samozřejmě jeho stáří má určitá omezení. Když vznikal tak se nastavily určité limity, které už dnes dokážeme snadno překročit. Například maximální velikost souboru na FAT32 může být 4 GB. Velikost oddílu je limitována 8 TB.

Omezující je hlavně velikost souboru. 4 GB hravě pokoří film v nadstandardní kvalitě. Takže FAT32 není vhodný pro pevné disky. Hodí se však na flash disky, které budou kolovat. Nezapomínejte však na omezení 4 GB souborů.

exFAT

exFAT je modernější verze FAT32. Přišel v roce 2006 a Microsoft jej navrhl speciálně pro externí média jako je flash disk. Na rozdíl od NTFS je jednodušší, chybí mu některé vlastnosti NTFS. Prostě ideálně na přenos souborů. Oproti FAT32 nenarazíte momentálně na nějaká omezení.

exFAT je rozšířenější než NTFS. Podporu najdete u Max OSX i většiny Linuxových distribucí, případně si podporu stáhnete a nainstalujete.

Využijete jej hlavně tam, kde FAT32 nestačí a nepotřebujte NTFS.

5 thoughts on “Jaký je rozdíl mezi NTFS, FAT32 a exFAT

  1. Mám flešku o kapacitě 2TB. Problém je v tom, že, když si na ni dám filmy, tak mi nejdou v pc s os win10 přehrát. Nejdou NTFC, a ani exFAT. No a v televizi LG už tuplem ne. Filmy se ukážou, ale nejdou přehrát. Mám staženy balíky kodeků, a prostě h…o. Co se dá dělat?

    1. Jana:
      Tak jsem měla tentýž problém a zjistila jsem, že pokud u filmu není uvedena doba trvání (jeden z atributů) video a ani film nepřehraji. Problém je však v tom, jak ten atribut nakopírovat společně s filmem na flešku. Někdy to jde, někdy zase ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.