Chcete vědět, co stahuje váš soused přes torrent?

Stahování autorsky chráněného materiálu u nás prozatím není nelegální, takže si může kdokoliv vychutnat filmy, muziku ale i hry úplně zdarma. Samozřejmě sdílení už zakázané je. Někde mezi tím jsou sporné torrenty. Mnoho lidí si myslí, že stahování přes torrenty je anonymní záležitost. Ale není.

Krásnou ukázkou je web iknowwhatyoudownload.com, který podle IP adresy dokáže ukázat co její majitel stáhl přes torrent. Pokud znáte IP adresu vašeho souseda, což není zas tak těžké zjistit, tak se můžete podívat, na jaké filmy kouká, jakou muziku poslouchá anebo které hry se mu líbí. Popřípadě jestli nestahuje nějaké filmy pro dospělé.

Služba samozřejmě není dokonalá. Nemá přístup ke všem torrentovým sítím, zvláště těm privátním a neodposlechne nikdy všechno. Dále je třeba brát ohled i na sdílenou IP adresu. Ta může být pro jeden panelák anebo i celé sídliště. To je běžné zvláště u kabelové televize. Pak tu máme mobilní operátory, kteří nabízí dynamickou IP adresu. To znamená, že když se připojíte přes svého operátora je vám propůjčena víceméně náhodná IP adresa z určitého rozsahu. Zde zjistit kdo co stahoval je obtížné. Museli byste vědět jakou IP adresu měl v danou hodinu a porovnat to s výsledky.

Ochrana před sledováním

Jak je vidět, ochrana soukromí je celkem zásadní záležitost. Pokud nechcete aby někdo věděl, co si stahujete přes torrent potřebuje se za nějakou IP adresu schovat. Můžete využít například proxy server. U větších přenosů dat, což je u torrentů běžnou záležitostí však s proxy serverem, který je zdarma moc nepochodíte.

Můžete si u některého s poskytovatelů hostingů koupit VPS a na něj nainstalovat potřebný software. Chce to však mít potřebné znalosti. Šmírovací programy, pak uvidí IP adresu VPS místo té vaší. Ceny za VPS se pohybují kolem 100 Kč za měsíc. Výhodou je, že většinou nebývají limitované přenosy.

Další možností je pořídit si proxy jako službu. Ceny se hodně liší. Někde chtějí platit za přenosy jinde je paušál, ale celkem vysoké limity.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.