Co všechno o vás prohlížeč prozradí

V současné době náš pohyb na internetu sleduje velké množství služeb třetích stran. Převážná část shromažďuje informace o nás z důvodu reklamy. Chtějí vědět kam chodíme, co čteme, co se nám líbí a co ne. Tato data pak buď prodávají další straně anebo používají k servírování reklam. Obrana proti tomuto sledování přitom dnes už není jednoduchá.

Dávno jsou pryč doby, kdy sledování zajišťovaly pouze cookies. Ačkoliv jsou stále nejpoužívanější metodou, dnes se snaží třetí strany identifikovat vás podle individuální konfigurace vašeho počítače a prohlížeče.

Například velké množství informací odesílá čistě váš prohlížeč. Například rozlišení obrazovky, časová zóna, hlavičky které přijímá, jazyk, detaily rozšíření atd. Když k tomu přidáte například nainstalované systémové fonty vznikne dostatek faktorů, které vás mohou identifikovat i pokud máte zrovna zapnutý anonymní mód.

Podle čeho všeho se zrovna ten váš prohlížeč dá identifikovat si můžete vyzkoušet v online nástroji Panopticlick.

Jak se chránit?

Pokud se vám nelíbí představa, že vás někdo může sledovat i přes anonymní režim, tak nezbývá než sáhnout pod rozšíření, které blokují všechno sledování třetích stran. Mezi nejoblíbenější patří Ghostery. Zaměřuje se právě na všechno, co vás může sledovat. Jen vás nesmí překvapit, že zablokuje i ikonky sociálních sítí na každé stránka. Právě pomocí nich sledují sociální sítě vaší aktivitu při brouzdání internetem.

Ghostery je poměrně oblíbené a známé rozšíření. Nijak neruší. Ovšem je třeba se připravit na to, že některé stránky vás začnou obtěžovat ať přestanete blokovat jejich reklamu. Samozřejmě Ghostery neblokuje reklamu, pouze skripty, které to kontrolují. Tyto skripty jsou poměrně kontroverzní, protože testují nastavení vašeho prohlížeče. Což už někteří lidé považují za zásah do soukromí.

Někdy však Ghostery nemusí stačit, protože blokuje služby třetích stran. Pokud nechcete aby vás sledoval přímo konkrétní web, který navštěvujete, tak jediným spolehlivým řešením je TOR browser. Ten zajistí zcela anonymní přístup k webu. Neposílá žádné přebytečné informace a každá návštěva je unikátní a víceméně nevystopovatelná. TOR je mocnou zbraní, která chrání identitu na internetu. Ovšem musíte se smířit s nižší rychlostí a omezenou funkčností webů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.