VPN jednoduše přes prohlížeč Opera

Současnému trhu internetových prohlížečů vládne s přehledem Chrome. Svůj post si vydobyl nejen rychlostí a spolehlivostí, ale také spoustou vylepšení. Jeho konkurenti pochopili, že pokud chtějí část trhu získat zpět anebo alespoň držet krok musí inovovat a přinést uživatelům něco navíc.

Opera tento rok zavedla do svého prohlížeče jednoduchou integraci VPN. Stačí jedno kliknutí v módu Soukromé prohlížení (CTRL + SHIFT + N) a můžete anonymně a bezpečně surfovat na vlnách internetu.

opera-vpn

Pokud se chcete na stránky podívat přes VPN i mimo soukromé prohlížení, pak je nutné aktivovat VPN v nastavení.

opera-vpn4

Takto jednoduše to prozatím umí jen Opera, ale do budoucna je možné, že se přidají i další internetové prohlížeče.

Co je VPN a jak funguje?

Opera se připojí na vzdálený zabezpečený server. Po úspěšné autorizaci pak všechen internetový provoz z prohlížeče Opera půjde přes tento server. Pokud navštívíte nějakou stránku, tak tu si nejdříve stáhne zabezpečený server a z něj si jí pak stránku stáhne prohlížeč.

Komunikace mezi Operou a zabezpečeným serverem je vždy šifrovaná, takže nikdo nezjistí jaké stránky si prohlížíte. Jediné co vyčte je, že komunikujete ze zabezpečeným serverem a jaké jsou objemy přenášených dat.

opera-vpn-2

Stejně tak administrátor stránky nedokáže přesně zjistit kdo na stránku přišel. Uvidí přístup ze zabezpečeného serveru. Na druhou stranu existují metody jak monitorovat návštěvníka. Pokud byste chtěli zvýšit anonymitu bylo by nutné použít další opatření.

VPN slouží hlavně k ochraně soukromí. Poslouží však i k obejití různých omezení. Pokud by na síti, odkud se připojujete k internetu, například správce zablokoval Facebook, tak přes VPN se tomuto blokování vyhnete. Pokud jste připojeni přes VPN, tak správce sítě nebude mít ponětí, že jste na Facebooku. Uvidí jen zašifrovanou komunikaci se zabezpečeným serverem.

Kdy se VPN vyplatí

Pomocí VPN můžete obejít nejen restrikce lokální sítě, ale i pokud je například přístupný jen z IP adres určitých zemí. Jestliže zabezpečený server Opera VPN bude v povolené zemi, tak jste jen krůček od získání přístup.

opera-vpn-3

Dále se stará o bezpečnost. Odposlouchávání komunikace dnes nemusí být jen o veřejné síti. Klidně můžete mít doma napadený router. Ostatně kdy jste u něj naposledy aktualizovali firmware?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.