Chrome 55 bez Adobe Flash

Adobe Flash sehrál důležitou roli v historii internetu. Přinesl nám online hry, rozsáhlé animace, interaktivní prvky a online streamování videa na webové stránky. Dnes už však ustoupil do pozadí před HTML5. Nižší spotřeba baterie, rychlost a hlavně větší bezpečnost. To jsou argumenty, proč opustit Adobe Flash.

Google Chrome je první z velkých internetových prohlížečů, který se rozhodl postupně skončit s podporou Adobe Flash. Od září 2016 s příchodem Chrome 53, jej začal postupně omezovat.

V prosinci vyšel Chrome 55. Ten bude Adobe Flash kompletně blokovat, pokud se nebude jednat o důležitou součást webu, bez které nefunguje. Uživatel jej bude muset ručně povolit při první návštěvě. Google si od toho slibuje zvýšení rychlosti nahrávání stránek a snížené nároky na baterii.

Google Chrome také opravuje 36 bezpečnostních chyb, 26 z toho bylo objeveno a nahlášeno externími bezpečnostními experty, kteří za to získali finanční odměny v celkové výši 64 tisíc USD. Dále přináší novinky jako reagování na dotykové události pomocí CSS, async a await pro JavaScript, možnost zpracovat různá tlačítka myši (mimo levého a pravého) a dělení slov pomocí CSS, což byla komunitou požadovaná funkce už delší dobu.

Závěr

Flash sehrál v historii internetu důležitou roli, ale je potřeba se posunout dál. V dobách, kdy každý přistupoval k internetu ze stolních počítačů se nemusela řešit výdrž baterie. Dnes je to naopak. Většina internetové populace navštěvuje weby z mobilních zařízení a právě baterie je největší slabinou. Nesmíme zapomínat i na bezpečnost. Neuplyne týden, aby v Adobe Flash někdo neobjevil nějakou zranitelnost. S nebezpečím jako je ransomware, mohou být následky pro uživatele fatální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.