Nový světový rekord mobilního připojení je 1,9 Gbps

Rychlost připojení

Finský poskytovatel internetu Elisa stanovil nový světový rekord v rychlosti stahování dat pro 4G síť. Za pomoci technologii čínské společnosti Huawei dosáhl na metu1,9 Gbps. S touto ryhlostí můžete film na blue-ray stáhnout za něco málo přes 40 vteřin.

Švédsko společně s Velkou Británií, jsou světovým lídrem v oblasti připojení k internetu přes 3G a 4G sítě. Finsko jim však rychle šlape na paty. Momentálně nabízí rychlost 300 Mbps, za ideálních podmínek však zvládnou až 450 Mbps. Do několika let by však chtěli nabídnout přes svou 4G síť 1 Gbps. Nejsou však jediní. Německý Vodafone chce nabízet 1 Gbps do konce roku 2016, což je velice odvážné.

Takováto rychlost stahování dat přes mobil je pro většinu z nás neuvěřitelná, ovšem není to žádný limit. Výzkumníci na univerzitě v Surrey demonstrovali sílu 5G sítě. Dosáhli na metu 1 Tbps, což je více jak 500 krát více než se povedlo Elisa. Navíc tento experiment byl proveden už v únoru 2015.

Možná si říkáte k čemu je vlastně taková rychlost u mobilního připojení potřebná. Asi nejvíce z toho bude těžit streamování ve 4K, které se za pár let může stát standardem. Dále je tu virtuální realita a pak rozšířená realita, která se do povědomí lidí dostala díky Pokémon GO. Ovšem zatímco zde se využívá pouze GPS a do obrazu s kamery se vkládá animace, tak pokročilejší hry mohou pracovat s daleko důmyslnějšími herními modely.

Otázkou je zdali se dokáže vyrovnat odezvou a kvalitou pevnému připojení. Právě odezva je to, co budou akční hry budoucnosti potřebovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.