Mark Zuckerberg zveřejnil fotky ze svého nejsevernějšího datacentra

Daleko na severu Švédska leží městečko Luleå se zhruba 75 tisíci obyvateli. Nachází se v subarktickém podnebném pásmu, kde se nejvyšší průměrná teplota v červenci vyšplhá až k 20 stupňům celsia. Ovšem většinu roku je tu velice chladno. Mark Zuckerberg si řekl, že je to ideální místo pro stavbu nového datacentra, protože ušetří obrovské peníze za chlazení. A postavil tu dokonce jedno z největších v Evropě. Zabírá plochu 84 tisíc metrů čtverečních.

Většina datacenter spotřebuje velké množství energie na klimatizace. Servery potřebují stabilní provozní teplotu a i s využitím nejmodernějších technologii jde většinou 20 % energie právě na chlazení. Navíc moderní technologie jako je třeba freecooling mají při letních vedrech anebo zimních mrazech problémy.

Facebook se tak rozhodl zaexperimentovat a prostě chladí venkovním vzduchem. Pokud pomineme nejvyšší naměřenou teplotu v historii Luleå, která byla 30 stupňů, tak si bez problémů vystačí s okolním vzduchem. Výsledkem je až 40 % úspora na chlazení.

Navíc se v okolí nového datacentra nachází i desítky vodních elektráren, které dokáží zásobovat hladové servery úplně zelenou energií. Facebook pro datacentrum chce 100 % elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů.

Možná si říkáte jestli v takovém „zapadákově“ je vůbec dostatek zázemí. Faktem je, že Luleå patří mezi IT centrum oblasti. Více jak dva tisíce lidí pracuje v oboru informačních technologii. Jsou tu výzkumná a vývojářská centra.

Dlouhou dobu bylo nové datacentrum obehnáno spoustou mýtů a tajemství. Nedávno se však Mark Zuckerberg rozhodl, že se podělí se světem o informace a začal sadou velmi hezkých fotek, které si můžete prohlédnout zde. Fotky vypadají jako ze SCI-FI filmu. Uvidíte na nich obrovský chladicí systém, tak velkou halu se servery, že technici pro přepravu musí používat skútry. Jeden technik má na starosti 25 tisíc serverů. Díky novým technologiím trvá výměna disku 2 minuty. Dříve to zabralo hodinu. Celkem v datacentru pracuje 150 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.