Jak Google Chrome postupně opouští Adobe Flash

Nikdo nepopírá, že Adobe Flash sehrál ve vývoji internetu svou roli. Někdo by řekl důležitou, jiný nutnou a pak jsou tu určitě i tací co by řekli, že společně s MS Silverlight to byl velký omyl. Minimálně na rozšíření internetu mezi běžné uživatele však měl vliv velký. Díky němu se začala ve velkém streamovat videa, hrát jednoduché hry online, ale také měl vliv na vzhled mnoha webu. Správné stránky o počítačových hrách, většinou připomínaly spíše směsku animací ze sci-fi filmu. Ale hlavně že to bylo cool 😉

S příchodem HTML5, však nutnost vše řešit přes Flash padla. HTML5 je technologie, na kterou se dlouho čekalo a Flash byla jedna z tolerovaných náhrad. Vlastně Adobe Flash nikdo neměl moc v oblibě. Prakticky neuplyne měsíc, aniž by se někde neprobírala nějaká velká zranitelnost a na existenci Flash pravidelně upozorňují otravné reklamy, které zaseknou počítač a občas začnou neskutečně řvát. Možná že právě Flash je hlavním důvodem proč vznikly blokátory reklam.

V současné době už jej nepotřebujeme. Většinu úkolů přebírá HTML5. Je daleko efektivnější, rychlejší a bezpečnější.

Čas tedy pokročil a je třeba se s ním rozloučit. Nejlépe tento proces demonstruje nejrozšířenější prohlížeč na světě Google Chrome. V září minulého roku ve Chrome 42 byl Flash deaktivován a fungoval pouze na kliknutí. Výsledkem bylo zrychlení načítání stránek a velká úspora baterií. Pozitivní reakce uživatelů byla jasným signálem.

Teď v září přijde Chrome 53, který už bude blokovat všechen Adobe Flash, který není součástí webu, tedy nemá vliv na zobrazování informací na stránce. Převážně se bude jednat o různá počítadla, měření a zřejmě i reklamu stahující se ze serverů třetí strany. Je tak možné, že některé weby, které jsou nějak nešťastně navrženy mohou přestat fungovat. Pokud vám tedy spadne návštěvnost, aktualizujte si měřák.

Od Chrome 55, který vyjde v prosinci už bude blokován Flash úplně. I tak pokud se dostanete na stránku, která bude kompletně ve Flash, uživatel dostane na výběr, zdali jej chce zobrazit. Zvažuje se také seznam webů, které by mohly dostat výjimku, než svůj obsah přizpůsobí této dekádě.

Nejvíce to odnesou streamovací servery, které prozatím nejsou schopné přinést náhradu v podobě HTML5 přehrávače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.