Facebook válčí s AdBlock

Tvůrci nejoblíbenějšího rozšíření na blokování reklam AdBlock se pustili do války s Facebook, poté co největší sociální síť začala podstrkávat uživatelům „neblokovatelnou“ reklamu. Facebook odůvodňuje svou snahu tím, že dává svým uživatelům dostatečnou možnost výběru, co chtějí sledovat za reklamu. Takže nic blokovat nepotřebují. AdBlock naopak začal ukazovat kolik vlastně reklamy na Facebook běžný uživatel musí sledovat, aniž by si to často vůbec uvědomoval.

Celá situace přerostla do celkem zajímavého souboje. V momentě, kdy Facebook přijde s novou verzí „neblokovatelných“ reklam, tak AdBlock do pár hodin vydá aktualizaci, která „neblokovatelnou“ reklamu zablokuje. Takovéto přetahování jsme viděli za poslední víkend několikrát.

V tomto případě má však nevýhodu Facebook, protože podle různých nařízení musí reklamní příspěvky označovat. AdBlock je tak snáze může identifikovat a vytvořit vhodný filtr, který je odstraní. Navíc v tomto souboji vystupuje AdBlock jako ten hodný, zatímco Facebook jako někdo, kdo se vám snaží znepříjemnit život. Toho se také chytla velká média, která o všem píší.

„Neblokovatelné“ reklamy se prozatím zobrazují jen uživatelům, kteří se k Facebook připojí přes počítač, což je momentálně kolem 16%. Ti s mobilem a tabletem vidí klasickou reklamu. Tedy mohou jí blokovat jakýmkoliv doplňkem.

Facebook na uživatelích s počítačem vydělá skoro miliardu USD za rok a blokátory reklam mu z těchto peněz každý rok ukrajují víc a víc. Došla mu tak trpělivost a rozhodl se jednat.

K dobru Facebook můžeme rozhodně přičíst, že zvolil cestu boje se software na blokování reklam místo uživatele, což v posledních měsících vidíme u velkých online magazínů a zpravodajských webech. Ty přímo vyzývají uživatele ať si web přidá na whitelist anebo mu znemožní přístup. Tato metoda je často kritizována a vzbuzuje spoustu rozporuplných reakcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.