Nebezpečný malware v Pokémon GO

Ačkoliv u nás ještě Pokémon GO nevyšel a marně jej budete hledat v Apple Store a Google Play, tak jej už všichni hrají. Jak je to možné? Prostě si aplikaci stáhli odjinud, kde je dostupná. Existuje totiž velké množství úložišť s aplikacemi, které nerozlišují zdali jste z ČR, USA anebo třeba Austrálie. Všichni se tak vydali tyto úložiště hledat a to nahrává kyberzločincům.

Bezpečnostní experti hlásí zvýšený výskyt aplikací Pokémon GO s DroidJack (někde ozančován jako SandroRAT). Ten umožňuje kompletní ovládnutí telefonu. Útočník může s napadeným telefonem dělat prakticky cokoliv včetně posílání SMS, volat na různá čísla anebo nahrávat zvuky okolí. Asi není třeba dodat, že se vám takováto napadená aplikace může pořádně prodražit.

Naštěstí se právě díky těmto rozšířeným oprávněním dá snadno poznat. Pokud jste si Pokémon GO, který může odesílat SMS, volat a hlavně procházet historii navštívených stránek, nainstalovali, tak jej hodně rychle zase odinstalujte.

Instalovat aplikace třetích stran byste měli vždy před Google Play. Využívání aplikačních mirrorů a repozitářů by měl provádět pouze zkušený uživatel a vědět proč a co si instaluje. Ostatně Android vás na to upozorní a je třeba vypnout bezpečnostní nastavení.

Co se týká samotné aplikace Pokémon GO, existují metody jak poznat, že není závadná a to podle otisku MD5 anebo SHA-1, ovšem i tak se nedoporučuje jí instalovat dokud oficiálně nevyjde i u nás.

Niantic, který hru vydal navíc tvrdí, že bez poslední verze hra nemusí správně fungovat, anebo nepůjde vůbec. Ostatně mnoho hráčů se setkalo s problémy, že hra padá. Zde však údajně dochází ke konfliktu s aplikací Google Mapy některých telefonů, zvláště pokud má stáhnuté mapy offline. Pokémon Go totiž využívá API Google maps.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.