Většina lidí má šanci vidět jen pouhé 4 % internetového obsahu

Velká část dnešních uživatelů internetu se nikdy nepodívá do zákoutí takzvaného deep web (hluboký web) anebo občas nazývaného příznačněji invisible web (neviditelný web). Jednak o nich netuší a v případě že si přečtou článek jako tento, tak jejich znalosti na to nejsou dostatečné.

Často se přirovnává internet k ledovci, z kterého vidíte jen jeho špičku nad hladinou. Že je něco i pod ní většina lidí prostě netuší. Vlastně ani nemá potřebu se podívat pod chladnou hladinu. Pokročilejší uživatelé spíše používají pojem úrovně (level), kterým přiřazují číselnou hodnotu. Viděl jsem i slovní pojmenování vycházející z kódových označení pro písmena popřípadě písmena řecké abecedy.

Tyto úrovně označují jednoduchost jak se k informacím můžete dostat. Čím vyšší číslo tím náročnější přístup.

Úroveň 1

K informacím z této úrovně se dostane každý, kdo umí používat běžné internetové vyhledávače jako je Google, Seznam anebo Bing. Ty mají roboty, kteří prochází internetové stránky. Následují odkazy na nich a hledají tak nové informace.

Úroveň 2

Informace v úrovni 2 vyhledávače sice vidí (dostanou se k nim), ale jejich autor si nepřál je zařadit do vyhledávání. Tuto žádost většina z nich respektuje, přinejmenším ty, které využívá 96 % všech internetových uživatelů. K informacím na těchto stránkách se tedy přes vyhledávač přímo nedostanete, ale někde můžete najít odkaz na ně, popřípadě se o tento odkaz někdo podělí. Vyhledávače však mohou najít zmínku o těchto informacích na stránkách, které indexují. Například na diskuzním fóru.

Úroveň 3

Za úroveň 3 se většinou považují důvěrné či ilegální informace nacházející se na veřejně přístupných stránkách, které mají omezený přístup. Někde se uvádí jako omezení heslo, ovšem spíše se setkáte s nutností přístupu přes VPN anebo proxy.

Úroveň 4

V této úrovni najdete prakticky cokoliv. Neexistuje omezení zákony jak právními tak etickými. Prostě nic není zakázáno. Za úroveň 4 se považuje například TOR. Samozřejmě to že si stáhnete TOR browser neznamená že jste automaticky v úrovni 4. Je třeba znát také adresy .onion domén.

Většina obsahu v úrovni 4 je veřejnosti dostupná, takže je vše monitorováno úřady a tajnými službami.

Úroveň 5

Pokud jste v úrovni 4 můžete sejít do Dark Net. Jedná se o soukromé sítě, které fungují nezávisle na sobě. Do nich se nedostanete jen tak, musíte mít přístup. Využívá se složité šifrování a zabezpečení, aby se sem nikdo z vládních agentur anebo organizací nedostal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.