Jaké informace na Facebook nepatří

Každou chvíli se objevují články o vykradených databázích hesel, zneužití osobních informací a problémech, které způsobila možná až příliš důvěrná sdělení na sociálních sítích. Na sociální sítě jsme si zvykli dávat nejen osobní myšlenky, ale i názory, které jsou často konzervativního rázu. Je třeba si uvědomit, že Facebook je v podstatě veřejná zeď, kam co napíšete zároveň podepíšete svými osobními údaji, podle kterých si vás někdo vždy může dohledat.

V první řadě, o to co píšete na sociální sítě, se opravdu někdo může zajímat, tak intenzivně, že to ovlivní váš osobní život. V minulosti například jeden Brit nebyl vpuštěn do USA, protože napsat tweet, kde hrozil útokem. Byl to prý jen takový nevinný vtípek, aby zamachroval před těmi co jej sledují. Všimly si toho i bezpečnostní složky USA.

Ostatně co se týká státních organizací, služeb a institucí, tak ty si mohou zažádat o kompletní výpis všeho. Například za minulý rok obdržel Facebook celkem 51 žádostí o vydání dat od českých úřadů. Kompletní statistiky najdete na govtrequests.facebook.com. Obdobně funguje i Twitter a Google.

Pokud bude policie o vás potřebovat cokoliv zjistit ze sociálních sítích, tak jim to ta sociální síť na základě právoplatné žádosti prostě musí poskytnout. Rozhodně za vás Facebook anebo Google nebude bojovat. Prostě jim data poskytnou, včetně všeho co k vám nashromáždili. To může být IP adresa, které stránky jste navštívili a z jakého prohlížeče. Sociální sítě shromažďují o uživateli nepřeberné množství dat, včetně návyků. Potřebují je pro lepší cílení reklamních kampaní. Například každé tlačítko libí se mi, nacházející se na každé internetové stránce, o vás odesílá na server Facebook informace.

Vyplatí se tedy neprovokovat a nevsázet, že vás někdo nedohledá. Cokoliv totiž na sociální sítě napíšete, tak to tam zůstane a to včetně smazaných příspěvků. Smazaný totiž většinou znamená, že to nikdo nevidí. Prostě se to schová. V databázi to ale pořád zůstane. Pokud je tedy váš záložní plán, „všechno smažu“, tak to fungovat nebude.

Pravidla pro sociální sítě

Existuje sada pravidel a doporučení, které byste měli dodržovat pokud pracujete se sociálními sítěmi.

  • Nikdy na sociální sítě nepište nic osobního o sobě ani nikom jiném.
  • Omezte množství osobních informací, které dáváte na sociální sítě na absolutní minimum.
  • Každá fotka, kterou nahrajete na sociální sítě je automaticky otestována na přítomnost obličejů a porovnána s databází. Zdali s tím nesouhlasíte na to nemá vliv.
  • Všechny texty a obrázky, které na sociální sítě nahrajete můžete považovat za veřejné. Přistupujte k nim jakoby je viděl každý. Do světa mohou uniknout špatným zacházením, chyby na straně sociální sítě anebo se k nim prostě někdo dostane.
  • Jakékoliv názory na politiku, náboženství, menšiny apod. na sociální sítě nepatří.
  • Každá sociální síť sice umožňuje nastavit různé stupně soukromí a přístupu k informací, ale toto nastavení se časem vždy mění a je třeba jej různě přepínat. Nemáte nikdy záruku, že nedoje k úpravám. Navíc všechna vaše data jsou vždy použita pro komerční účely.

Zjednodušeně řečeno, na sociální sítě nepište a nedávejte nikdy nic, co byste neřekli nahlas v autobuse plném lidí, kde se nachází všichni vaši známí, rodina, kolegové, zubař, policajt, učitel, úředník apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.