Blokování internetu státem

Nedávno prošel vládou a senátem zákon, který umožní státu připravit si infrastrukturu pro cenzurování internetu. Ta spočívá v tom, že úředníci budou moct přidávat na seznam stránky, které váš poskytovatel internetu musí blokovat, jinak dostane velmi vysokou pokutu. Fungování internetu není zrovna jednoduchou záležitostí, a tak blokování konkrétní stránky (nikoliv domény)  je poměrně technicky náročné. Náročné v tomto případě znamená nákladné jak na pořízení, tak i na provoz.

Česká Republika se dostane na seznam zemí, které státním úředníkům umožňují blokovat obsah na internetu. Internet už u nás tedy nebude úplně svobodný a je třeba se na to připravit. Do budoucna se zákon může rozšířit různými směry například formou přílepků.

Iniciativa Přichází Cenzor

Za svobodný internet do poslední chvíle bojovala iniciativa prichazicenzor.cz. Sice prohráli několik bitev, ale stále ještě mají v záloze ústavní soud, který by mohl vše zachránit. Každý uživatel internetu, by měl sledovat iniciativu Přichází Cenzor na Facebook anebo Twitter. Jednak se dozvíte, co můžete pro internet udělat tentokrát vy a také se naučíte zajímavé technické věci o internetu.

Není všem dnům konec

Nechci říkat, že naši zákonodárci jsou hloupý, přeci jen není jejich povinností vědět všechno. Často hlasují o zákonech, kterým nemohou rozumět (zdravotnictví, technologie, armáda apod.). Od toho mají výbory a různé poradce. Bohužel v tomto případě jakákoliv poradenská činnost byla řekněme odfláknuta.

Obejít cenzuru internetu, tak jak je navržená je velice jednoduché. Sami uživatelé to zvládnout na pár kliknutí a zcela zdarma. A to bez jakýchkoliv profesionálních řešení. Vezmeme li v úvahu, že prozatím cílí jen na weby poskytovatelů hazardních her, kteří vydělávají velké peníze, tak pro ně bude otázkou odpoledne udělat aplikaci, která celou cenzuru hravě „odpálkuje“.

Jednoduchý příklad. Stáhnete si aplikaci, která bude stahovat ze serveru adresu stránky X. Jakmile úředníci přidají stránku na černou listinu (což trvá několik dnů), tak aplikace začne ukazovat automaticky stránku Y.

A to nemluvíme o tom, že není problém mít prakticky neomezené množství kopií stránky X, jejíchž adresa se dá generovat zcela automaticky. Nebude třeba ani měnit doménu. To není ani otázkou odpoledne ale desítek minut práce pro kohokoliv kdo má základy PHP a práce s .htaccess.

Závěr

Cenzura internetu v této podobě přitíží jen lokálním firmám, které poskytují internetové služby. Budou muset nakoupit drahý hardware, platit licence za drahý software a najmout lidi, co se o to budou starat. Protože pokud nějakou stránku nebudou blokovat, tak dostanou pokutu. Tohle všechno nám zvedne cenu internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.