Varování v Chrome na nebezpečný obsah na uloz.to

Asi nikoho nepřekvapí, že na veřejných úložištích obsahu se občas najde nějaký ten zavirovaný soubor. Tento týden se tomu nevyhnul ani server uloz.to, který je oblíbený zvláště u lidí, kteří sledují zahraniční seriály u nás těžko dostupné.

Pokud jste se rozhodli si tento týden něco stáhnout z uloz.to a byli jste přesměrování na freecache18-free.uloz.to, tak se vám objevila tato varovná obrazovka.

Asi nikoho nepřekvapí, že na uloz.to najdeme i nějaký ten zavirovaný obsah.

Asi nikoho nepřekvapí, že na uloz.to najdeme i nějaký ten zavirovaný obsah.

Samozřejmě to neznamená, že si právě teď stahujete škodlivý obsah, pouze že si z této subdomény někdo nějaký malware pokusil stáhnout. Bezpečnostní software, který používal pak tento web nahlásil na centrále. Pokud těchto případů je více, tak se subdoména ocitne na speciálním seznamu, který využívají tvůrci software. Například Google Chrome (více se dozvíte v článku Jak poznat zavirovaný web).

Je obsah na uloz.to bezpečný?

Na uloz.to může nahrát kdokoliv a cokoliv. Provozovatel serveru nemá kapacity na to, aby vše ohlídal. V některých případech to navíc ani není možné. Například u zabalených souborů (.zip), které jsou chráněny heslem.

Pokud tedy někdo nahraje na server úmyslně zavirovaný soubor, tak se tam prostě objeví a kdokoliv si jej může stáhnout. Toto se samozřejmě i děje. Váš počítač představuje pro útočníky prostředek pro vydělávání peněz. Může přes něj rozesílat spam, získat přístupová hesla a osobní informace. V nejhorším případě vám zašifrovat soubory a pokud mu nezaplatíte tak máte smůlu. Nejjednodušší způsob jak totiž dostat do pravidelně aktualizovaného počítače virus je tak, že si jej tam nahrajete sami.

Jak se chránit

Základem je dobrý bezpečnostní balíček, kterým byste měli kontrolovat všechno co si z internetu stáhnete. Neplatí to samozřejmě jen o uloz.to. Kontrolovat máte i soubory, které obdržíte emailem od kamaráda. Jednak jej nemusel poslat přímo on sám, protože podvrhnout odesilatele není nic těžkého a také mohl už on sám mít napadený počítač a neví o tom. Základním úkolem viru je replikovat sebe sama a co nejvíce se šířit.

Obecně se nemluví o virech malware ale o škodlivém kódu, protože si můžete stáhnout například jen skript, který se kód pokusí stáhnout, popřípadě vám zavirovanou stránku dá jako domovskou do prohlížeče.

Buďte proto ke všemu, co si stahujete z internetu skeptičtí a radši předpokládejte, že to je napadené. Prověřte si to a zkontrolujte. Škodlivý kód se už mnohokrát dostal i do předinstalovaného software na počítači. Prostě může být všude. Paranoia v tomto případě neuškodí.

2 thoughts on “Varování v Chrome na nebezpečný obsah na uloz.to

    1. Zkusil bych jiný prohlížeč, popřípadě jiný soubor, na Uloz.to je stejný díl seriálu i ve formátu MP4. Důvodů pro zablokování může být hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.