Dva roky starý virus stále trápí mobilní telefony s Android

Existuje nespočet virů, které mohou nakazit váš mobilní telefon. Stovky z nich cílí jsou takzvané bankovní trojské koně. Ty se snaží získat přístup k vašemu internetovému bankovnictví, ale pouze jeden virus z nich přežívá už dva roky a stále je infikováno přes 40 tisíc zařízení.

Tento virus z rodiny trojských koňů získal označení Android.SmsSpy.88.origin. V původní verzi měl za úkol sledovat vaše textové zprávy, volat na zpoplatněné telefonní čísla, krást čísla kreditních karet a získávat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Maskoval se jako falešný program, například Adobe Flash Player, který jste si stáhli do mobilního telefonu. Po spuštění získal administrátorská práva a začal komunikovat přes wi-fi s C&C serverem. Pokud wi-fi bylo vypnuté, pokusil se jej každou vteřinu aktivovat. Na C&C server odeslal informace o mobilním zařízení jako je operátor, verzi operačního systému, model telefonu a telefonní číslo. Následně čekal na instrukce, co má dál dělat.

Původně cílil na uživatele v Rusku. Jakmile se mu však dařilo šířit i v zahraničí, jeho tvůrci jej v roce 2016 aktualizovali. Nová verze už dokázala ovládnout a zneužívat zařízení po celém světě. Jsou známe případ z více jak 200 zemí. V současné době je známo 40 tisíc nakažených mobilních telefonů. Nejvíce případů je z Turecka, Indie a Španělska. Postižených však může být daleko více.

Co se týká verze operačního systému Android, tak virus je nejúspěšnější u 4.4 (35%), 5.1 (14,5%) a 5.0 (14,1%).

Mimo mobilních telefonů jsou známi případy, kdy virus napadl i tablet.

Ochrana před virem u mobilních zařízení je podobná jako u počítače. Ovšem důležitá je prevence.

  • Neklikáme na podezřelé odkazy, zvláště ty které nám dorazí jakoukoliv cestou (SMS, Messenger, E-mail).
  • Nestahujeme si aplikace z neznámých anebo neoficiálních zdrojů.
  • Nikdy nestahujeme a neinstalujeme aplikace, pokud jsme připojeni přes veřejnou Wi-Fi a to ať je zaheslovaná anebo ne.
  • Vždy si chráníme zařízení nějakou bezpečnostní aplikací, kterou pravidelně aktualizujeme.

Vzhledem k tomu, že neexistuje stoprocentní ochrana před virem, protože ty mohou využít bezpečnostní zranitelnost našeho zařízení, která doposud nebyla nalezena, tak cokoliv, co by nás mohlo stát peníze provádíme přes dvoufaktorové ověření. Například k internetovému bankovnictví přistupujeme přes počítač, ale autorizační SMSku si necháme zaslat na mobil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.