Jak poznat zavirovaný web

V dnešní době se může virem nakazit nejen počítač, chytrý telefon ale i webová stránka. Jakmile je web napaden většinou se na něm během krátké doby objeví malware, což je škodlivý kód, který provádí nějakou nepěknou činnost. Například může rozesílat spam, snažit se vám přes bezpečnostní díru propašovat do počítače virus, útočit na jiné weby anebo vás přesměruje na stránku s phishing.

Poznat zavirovaný web přitom není nic jednoduchého. Při první načtení se může rozkřičet váš firewall při dalším už nic neuvidí. Popřípadě se aktivuje jen v jednom případě z deseti. Malware se snaží chránit před odhalením tak dlouho jak to jen bude možné. Jinými slovy váš bezpečnostní balíček nemusí poznat nic, protože právě pro vás se nemusí žádná hrozba na stránkách ani nacházet.

Jak tedy takový web odhalit? Všimli jste si, že váš antivirus občas chce poslat nějaké vzorky či informace na centrálu? To je právě ta obrana. V centrální databázi se shromažďují informace o napadených webech, od lidí anebo robotů, kteří na napadení narazili. Tyto databáze pak využívají další služby, aby mohli ochránit své uživatele. Například Chrome vás upozorní na napadený web, ještě dříve než jej navštívíte.

Některé databáze jsou veřejně přístupné. Můžete si na nich otestovat zdali je web napadený. Popřípadě může data z nich využít i pro vlastní nástroj. Několik příkladů takových databází:

Mimo databáze samozřejmě existují i online nástroje na kontrolu webů. Většinou je provozují společnosti, které se zabývají bezpečností a dělají to kvůli reklamě anebo prostě jen sbírají vzorky k další analýze.

Mezi nejznámější patří sitecheck.sucuri.net anebo quttera.com. Přes Google jich však najdete další desítky.

Jinak samozřejmě v těchto databázích není vše. Bez dobrého bezpečnostního balíčku s Firewall se rozhodně nevyplatí na internet vůbec chodit. Dokonce i když budete navštěvovat jen známé a potenciálně bezpečné weby, stačí jedno ukliknutí na reklamu anebo odkaz a můžete být na nebezpečném webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.