Jak změřit rychlost připojení

Rychlost připojení

V Česku existuje velké množství poskytovatelů internetového připojení, ovšem liší se jak slibovanou rychlostí připojení, tak i kvalitou. Roli hraje nejen technologie ale i počet lidí, kteří se musí o internet dělit.

Rychlost připojení

Rychlost připojení k internetu se nejčastěji udává v Mbps, popřípadě Mbit/s. V obou případech se jedná o přenesené megabity za sekundu. Bit za sekundu je standardní jednotkou přenosové rychlosti. Znamená počet přenesených bitů za vteřinu. Bit (zkráceně b) je složen z dvou slov binary digit. Má hodnotu 0 anebo 1.

Pokud máte zakoupeno od provozovatele internetu 40 Mbps linku, znamená to, že za ideálních podmínek dokážete za vteřinu přenést 40 milionů nul a/nebo jedniček za vteřinu.

Všechna data jako hudba, texty a videa však mají velikost udávanou v Bajtech (zkráceně B). 1 Bajt má 8 bitů. Tedy 40 Megabitové připojení za vteřinu znamená teoreticky maximálně 5 Megabajtů stažených dat za vteřinu. Teoreticky, protože musíme počítat ještě s nějakou režií na přenos.

Jak změřit rychlost připojení

Na změření rychlosti připojení existují různé online nástroje. Některé vyžadují Adobe Flash jiné si vystačí čistě HTML.

Nejpoužívanější v Česku je rychlost.cz. Součástí měření je i sběr dat o poskytovateli vašeho připojení, takže si můžete svou rychlost porovnat s dalšími lidmi z vašeho okolí, kteří jej využívají. Zároveň si v databázi můžete prohlédnout i konkurenční služby ve vašem okolí. Získáte tak přehled o rychlosti a hlavně kvalitě. Lidé testují svou rychlost nejčastěji, když se jim něco nezdá. Součástí je i diskuzní fórum, kde můžete najít odpověď na běžné otázky, ale i recenze na jednotlivé poskytovatele.

Velice jednoduchý test připojení najdete na speedmeter.internetprovsechny.cz. Velkou výhodou je rychlost. Služba funguje stabilně i přes 50 tisíc měření za měsíc.

Zajímavá je i největší zahraniční služba na měření rychlost speedtest.net. Zjistíte jakou má váš poskytovatel internetu konektivitu do zahraničí. V reálu se totiž rozlišuje ČR, kde je uzel NIX a uzlů v ostatních státech. Připojení do zahraničí je často znatelně limitováno, protože je pro poskytovatele dražší. Tato služba také umožňuje test v rámci Česka, konkrétně jak rychle se připojíte do Brna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.