Počet útoků na telefony přes WhatsApp narůstá

S tím jak roste obliba WhatsApp na mobilních telefonech, se také na ní více zaměřují organizované skupiny kyberzločinců. V posledních dnech je to hlavně nová scam kampaň, která váš mobilní telefon navíc může obohatit o nejnovější malware.

Začíná to zcela jednoduše. Přes WhatsApp vám přijde zpráva s odkazem a nabídka, pokud jí přepošlete určitému počtu přátel tak získáte malou slevovou poukázku do oblíbených řetězců jako je Starbuck, Zera a tak dále. Nevypadá to moc nápadně, nabídka je „uvěřitelná“. Samozřejmě pokud vše přepošlete nic nedostanete, odsud právě označení scam.

Samozřejmě vaši přátelé nebudou potěšení, protože odkaz, který jim pošlete vede na stránku, která se pokusí nahrát do mobilního telefonu malware. Ten má za úkol získat co možná nejvíce osobních informací z telefonu a odeslat.

Před nějakou dobou se přes WhatsApp však šířila daleko nebezpečnější hrozba. Pomocí malware se útočníci pokusili dostat ke aplikacím, které sloužily pro internetové bankovnictví.

V těchto případech slouží WhatsApp vždy jako prostředek pro šíření odkazů na nebezpečné stránky, kde se nachází samotný nebezpečný kód. Ten nemusí přímo zneužívat WhatsApp, ale klidně nějakou bezpečnostní díru operačního systému. Obdobným způsobem se na desktopech odkazy šíří přes email (spam) anebo reklamní bannery (malwertising). Rozdíl je v tom, že na podezřelé emaily a reklamy prostě neklikáme, ovšem k odkazu, který nám poslal kamarád máme větší důvěru.

Bezpečnostní odborníci odhadují, že WhatsApp bude pro šíření malware ale i nevyžádané reklamy, používán stále častěji. Podle nejnovějších odhadů, by mohl totiž počet uživatelů v únoru 2016 dosáhnout neuvěřitelné jedné miliardy.

Abychom se podobným případům vyhnuli je třeba být nejen obezřetný, ale také pravidelně aktualizovat vše. Bezpečnostní díry mohou útočníci zneužít velice rychle, takže zbytečné odkládání bezpečnostních aktualizací rozhodně není na místě. Dále bychom měli používat nějaký bezpečnostní balíček, který zabrání následkům našeho neuváženého jednání či překlikům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.