Jak zničit iPhone, iPad anebo iPod pouhou změnou data

Věřili byste tomu, že stačí změnit datum na nejmodernějších Apple produktech a tím je dostat do takového stavu, že nepomůže ani recovery mode anebo přepnutí do továrního nastavení? Ačkoliv prozatím o všem kolují po internetu jen dohady, tak se objevilo několik videí, které dokazují, že hrozba škodolibých kamarádů je reálná.

Údajně stačí nastavit datum 1. ledna 1970 a po restartu vašeho Apple zařízení z něj není nic víc než jen těžítko. A jak je to možné? Za vším zřejmě bude UNIX timestamp, což je hodnota, která vyjadřuje počet vteřin právě od 1. ledna 1970. Zřejmě způsobuje pád kernel (jádro operačního systémů, která se zavádí do paměti jako první). Na obrazovce vidíte jen logo jablka a u toho vše zamrzne.

Na chybu přišel Zach Straley a demonstroval jí ve videu. Později byla chyba potvrzena i serverem iClarified.

Chyba se však netýká všech zařízení, pouze těch s 64 bitovou architekturou procesoru (A7, A8, A8X, A9, A9X). Dále je nutný iOS 8 a novější. Na 32 bitových nemá změna data na start systému vliv. Apple zřejmě tuto chybu opraví v jedné z dalších aktualizací. Jak rychle však není známi, přeci jen se nejedná o bezpečnostní problém.

No a co dělat, pokud vám například některý z vašich přátel takto rozbil iPhone? Zřejmě se neobejdete bez návštěvy Apple Store. Je totiž potřeba otevřít zařízení a odpojit baterii od základní desky. To doma samozřejmě nezkoušejte, protože byste přišli o záruku. Na internetu se však objevují i další rady, za které nic nedáte. Například iPhone nechat zapnutý a úplně vybít anebo zkusit jinou SIM kartu. Žádný z těchto postupů však nebyl ověřen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.