Nový stavový kód 451 (Nedostupno z právních důvodů)

Do rodiny stavových kódů přibyl další přírůstek. Má symbolické číslo 451 a podobně jako ostatní ze skupiny 4XX vám prostě oznámí, že k danému dokumentu nemáte přístup. A proč? Protože je k tomu legální důvod.

Pokud někdy v budoucnu navštívíte váš oblíbený web s online filmy a místo seznamu, toho nejnovějšího, co jde do kin uvidíte chybu 451, znamená to, že nějaké organizaci na ochranu práv producentů filmů došla trpělivost a postarala se o zablokování webu. Stejný kód také uvidí občasné zemí, kde je cenzura internetu na denním pořádku. Ovšem poslouží i v případě, kdy je ohrožena národní bezpečnost, soukromí osob anebo náboženství.

Na návrhu stavového kódu, který by dával najevo blokovaný obsah se pracovalo od roku 2012, kdy Tim Bray představil jeho návrh HTTP Working Group v reakci na blokování Pirate Bay britskými poskytovateli internetového připojení. Ti vraceli uživatelům stavový kód 403 (Forbidden), který označuje zákaz přístupu. Což je ovšem rozhodnutí provozovatele webu či služby a nikoliv vlády. Naproti tomu 451 jasně ukazuje uživateli v čem je problém.

Samozřejmě otázkou je zdali jej opravdu vlády budou používat, což jim nikdo rozkázat nemůže. V případě cenzury je lepší tvářit se, že něco nefunguje anebo ještě lépe neexistuje, než že je to zakázáno. Občan by se totiž mohl o to více snažit k informacím dostat.

A proč vlastně bylo zvoleno číslo 451? Jedná se o odkaz na knihu 451 stupňů Fahrenheita, kterou napsal americký spisovatel Ray Bradbury. Pojednává o distopické budoucnosti, ve které lidé podlehli povrchní zábavě v masmédiích a věnují všechen volný čas. Ztrácí schopnost za sebe myslet. Literatura je pro takovouto společnost nepřítelem a je zakázána. O likvidaci knih se starají požárníci, kteří knihy pálí. Ti mají ve znaku číslo 451, protože při této teplotě na Fahrenheitově stupnici se vznítí papír (cca 233 stupňů Celsia).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.