Může vás hacker sledovat prostřednictvím kamery na vašem smartphone?

Krátká odpověď je samozřejmě. Proč by to nešlo? Jedním z hlavních viditelných příznaků napadeného chytrého telefonu, který právě přenáší obraz z kamery, je rychlé vybitá baterie. Následná kontrola přenesených dat vám tuto domněnku rychle potvrdí. Ať už jste připojení přes wi-fi anebo 3G přenosy létají data jak o život.

Streamování ovšem není tak obvyklé. Spíše se setkáte s automatickým odesíláním fotek v pravidelných intervalech, popřípadě když je to pro útočníka vhodné. Ven se tak mohou dostat velice nevhodné fotky, které jste si ani nepořídili.

Jak streamování tak i odesílání fotek se dá odchytit pomocí sledování provozu. Pokud se připojujete přes wi-fi můžete na routeru z logu zjistit kam se data přenášejí. V případě nešifrovaného spojení i jejich obsah. Existují sice i aplikace přímo pro smartphone, ovšem zde můžete narazit na ochranu hackera, který si svůj škodlivý kód pojistil tak, že jeho server vaše aplikace na sledování provozu neuvidí. U čistého wi-fi routeru vidíte všechen síťový provoz.

Jak hacker získá přístup k vaší kameře

Většina napadení je kvůli neaktualizovanému software anebo prostě tak, že si stáhnete něco infikovaného. V bezpečí přitom nemusíte být ani na oficiálních stánkách.

Například v září 2015 se v App Store objevily stovky aplikací od čínských vývojářů obsahující škodlivý kód XcodeGhost. Napadené byly hodně používané aplikace jako WeChat anebo Angry Birds 2. Ovšem odnesly to i takové, které přímo pracují s kamerou v mobilním telefonu. Právě u těchto aplikací se často nemůžete být jistí, co se vlastně děje. Navíc pokud je aktivně využíváte legitimní provoz z nich může lehce zamaskovat zneužití.

Ochrana

Některé mobilní zařízení mají indikátor zapnuté kamery pomocí led. Toto se však dá obejít pomocí úpravy nastavení zařízení.

Další ochranou je antivirus a antispyware, které všechny nové aplikace testují na přítomnost malware. V některých případech může na problém upozornit i firewall, který se stává běžnou součástí bezpečnostních balíčků.

100 % ochrana proti šmírování přes kameru na mobilním telefonu existuje. Stačí kameru přelepit neprůhlednou páskou. To jí však na životnosti moc nepřidá, takže sáhněte spíše po nějakém vhodném krytu. Na druhou stranu, pokud už máte napadený telefon, většinou jsou nevhodné fotky z telefonu tím nejmenším problémem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.