Microsoft přitlačil s propagací Windows 10

Microsoft chce do roku 2019 mít nainstalovaný svůj nejnovější operační systém Windows 10 na jedné miliardě zařízení. Aby se mu to povedlo, rozhodl se všem uživatelům klasických Windows 7 a 8.1 nabídnout nové desítky zcela zdarma. Původní akce však zřejmě nejde podle plánu, takže se rozhodl přitlačit.

Odteď jen instalovat hned anebo později

Koncem minulého roku otravná aplikace GWX.exe, která se nedá nijak rozumně vypnout, přitvrdila. Pokud se spustí nabídne vám upgrade hned anebo když zrovna nebudete s počítačem pracovat, popřípadě hned anebo „později“ (druhá varianta je pokud neměl GWX.exe možnost si instalační balíček stáhnout). Samozřejmě jedinou možností jak se upgrade vyhnout je kliknout na červený čtvereček s X.

Nová nabídka je past. Jedinou možností jak se vyhnout upgrade na pozadí je kliknout na červený čtverec s X.

Nová nabídka je past. Jedinou možností jak se vyhnout upgrade na pozadí je kliknout na červený čtverec s X.

Pokud se nepřipojujete přes wi-fi a používáte Windows 7 či 8.1, tak už kompletní instalační balíček máte dávno stažený na svém disku. 6,4 GB dat je pěkně schovaných, abyste je nemohli najít. Nikdo se vás na to samozřejmě ptát nebude.

Microsoft začíná cílit i na Windows Pro

Doposud byli uživatelé Windows Pro ušetřeni. Důvodem bylo individuální nastavení, které je nutné pro firemní sítě, popřípadě by se mohl objevit problém s hardware. Microsoft si na upgrade netroufal. Tomu už je ale konec. Podařilo se jim údajně všechno vyřešit a GWX.exe se tak dostane i na Windows Pro. Věří že i díky tomu se jim podaří splnit cíle. Originální Windows Pro jsou často nasazeny ve firmách s velkým množstvím pracovních stanic.

Momentálně je Microsoft na metě 200 milionů nainstalovaných Windows 10, což není vůbec špatné, ale šušká se, že čekali daleko víc. Na druhou stranu Microsoft do toho počítá všechna zařízení, včetně mobilních telefonů, tabletů a konec konců s trochou snahy se dá Windows 10 nainstalovat i do ledničky.

Odborná veřejnost kritizuje GWX.exe

GWX.exe je označován za „nagware“, což je název pro software, který neustále otravuje s registrací anebo abyste si koupili plnou verzi. Také je kritizováno, že aktualizace, kde se nachází se dostala mezi doporučené, kam patří hlavně bezpečnostní záplaty.

Někteří flustrování uživatelé jej složitě odstranili a zakázali si aktualizace, aby se s GWX.exe nemuseli zabývat, což zrovna v dnešní době není zrovna ideální.

Je Windows 10 opravdu takové zlo?

Na první pohled to vypadá, že Windows 10 je to nejhorší, co mohlo tento operační systém kdy potkat. Ve zkutečnosti je ohlas na něj od uživatelů, kteří jej dobrovolně zkusili spíše pozitivní. Vrátila se skrytá síla Windows 8 pod kabátem vylepšených Windows 7. Běžní uživatelé si jej chválí pro jeho jednoduchost a intuitivní ovládání.

Často je srovnáván s Windows 7, na které prý nemá. To je samozřejmě věc osobních preferencí. Jednu věc ale desítky mají, která sedmičkám opravdu chyběla a tou je podpora pro více monitorů. Samozřejmě se více monitorů dá používat, ale v porovnání s desítkami je to náročnější. Nové Windows jsou s dobou, proto v sobě také mají podporu pro virtuální realitu.

Problém tak vlastně není v samotných desítkách, ale GWX.exe, který udělal nové verzi Windows tu nejhorší reklamu jakou mohl. Mnoho lidí naštval a další přesvědčil ať zkusí konkurenční operační systém. Nahrává tomu i virtualizace, která umožní během chvilky vyzkoušet si velice snadno více operačních systémů.

Závěr

Jedna věc však mnoha lidem nahání strach. V temných zákoutích internetu se probírá, že by Windows 10 mohl být posledním Windows tak jak jej známe. Další už by mohli být spíše SaaS (software as a service – software jako služba), kde si budeme platit měsíční poplatky, podobně jak je tomu u nových Microsoft Office anebo Adobe Photoshop. Možná nějaká hybridní služba s ročním či měsíčním poplatkem. Windows 10 přitom má být k tomuto modelu vstupní branou. Kdo ví?

One thought on “Microsoft přitlačil s propagací Windows 10

  1. Až bude windows 10 nabízet možnosti s aktualizacemi jako Win 7, tak možná budu nad nimi uvažovat.
    Virtuální plochy nepotřebuji a na win 7 mám normálně několik ploch a není s tím žádný problém.
    On je taky ten problém, že ne všechny ovladače na win 10 fungují.
    Řídím se pravidlem, že se člověk nemá hrabat v něčem co funguje ;). Mám důležité soubory v počítači a již mám PC upravený k obrazu svému. Také tu mám důležité programy, které bych možná musel pod win 10 řešit jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.