Změní Let’s Encrypt internetový svět?

Projekt Let’s Encrypt má umožnit zabezpečit si pomocí protokolu TSL svůj web zcela zdarma. Jedná se o certifikační autoritu, s kterou nebude mít váš prohlížeč problémy. Navíc má být zcela revoluční. Nahradí totiž všechnu ruční práci automatizací.

Základní myšlenkou Let’s Encrypt je zbavit se nezabezpečeného připojení a kompletně začít používat šifrované. K tomu, aby se to povedlo je však nutné překonat značné množství překážek. Mezi ty největší určitě patří současná složitost celého procesu. Musíte si projít ověřováním, konfigurací serveru a dohlížet na platnost certifikátů. Pro většinu běžných uživatelů jsou to často neřešitelné problémy. Přitom stačí udělat chybu a prohlížeč začne návštěvníkům psát, že navštívili nebezpečný web. Což vypadá na první pohled daleko hůře než klasické nezabezpečené připojení. Podle Let’s Encrypt by měl celý proces nově zabrat jen několik desítek vteřin. Zjednodušeně řečeno, zelený adresní řádek, respektive HTTPS jednoduše pro každého.

Let’s Encrypt to rozjel ve velkém. Začal spolupracovat s tvůrci internetových prohlížečů a vývojáři linuxových distribucí. Do projektu je také zapojena řad velkých a uznávaných organizací. Získal podporu například od Electronic Frontier Foundation, Mozilla Foundation, Akamai anebo Cisco Systems. Partnerem projektu je i certifikační autorita IdenTrust. Ta pomůže s rozběhnutím projektu. Certifikáty IdenTrust jsou totiž už ve všech prohlížečích instalovány. Takže odpadá nutnost instalovat další rozšíření.

Vzhledem k tomu, že je Let’s Encrypt určen hlavně pro běžné uživatele, kteří mají své malé weby na sdíleném webhostingu, bude záležet jak se k podpoře postaví provozovatelé těchto služeb. Na sociálních sítích dali mnozí najevo, že Let’s Encrypt budou podporovat. Otázkou je jak moc to opravdu myslí vážně.

První certifikát Let’s Encrypt byl vydán 14.09.2015 a sloužil k podpisu helloworld.letsencrypt.org. Pokud se na stránku dostanete bez jediného varování, tak vám vše funguje jak má.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.