Ulevte svému počítači, prohlížečům, bezpečnostnímu balíčku a konečně vypněte už ten Flash!

Spousta lidí si stále myslí, že potřebuje pro správné fungování stránky Flash. Alespoň jim to tvrdí spousta stránek, které by rády zobrazovaly reklamu, která zahřeje zahřeje nejeden procesor na desce. Ve skutečnosti je však už nějaký ten pátek opravdu nepotřebujete.

Flash mají rádi tvůrci malware. Je to jedna z jejich nejoblíbenějších hraček, která dokáže do vašeho počítače dostat nebezpečný obsah. Například ransomware, spyware, adware, backdoor a spoustu dalších nepříjemných věcí. I přes veškeré úsilí Adobe, vždy po aktualizaci Flash následuje okamžitě další bezpečnostní aktualizace a pak další a další. Pokud je váš systém opevněná pevnost, tak Flash je odtokový kanál s prorezavěními trubkami.

Flash mají rádi i reklamní agentury. Dokáže blikat dostatečně intenzivně, po najeté myši se promění ve velké okno, které se jen špatně zavírá a samozřejmě dost nahlas zařvat, aby přehlušil naprosto všechno ostatní. I přes veškerou snahu, se zřejmě nenajde žádná jiná technologie, která by mi v tomto dokázala konkurovat. Ale má to i svou světlou stránku, tedy pokud nejste provozovatel webu. Jestli někomu můžeme poděkovat za rozšíření software na blokování reklam, tak je to jednoznačně Flash.

Flash mají rádi také velké reklamní sítě, které potřebují sledovat uživatele na internetu. Dokáže totiž člověka identifikovat napříč prohlížeči a i přes anonymní mód pomocí flash cookies (LSO – locally shared objects). Ano díky tomu si vaše oblíbené weby s obsahem pro dospělé pamatují, co se vám líbí, popřípadě jinému uživateli vašeho počítače.

Co se stane když Flash odstraníte

V podstatě nic zvláštního. Všechny služby budou fungovat normálně. Video se začne přehrávat přes HTML5, větrák v notebooku se při procházení webu už neroztočí a stránky se budou načítat rychleji. Prostě svět bude krásnější …

No tedy ne úplně. Máme tu starší flash hry, které si bez flash nezahrajete a Facebook videa stále nepodporují HTML5, ovšem to je dočasná záležitost. Facebook na tom už pracuje. Když si to shrnete, tak bez Flash vlastně uděláte víc práce, protože nebudete mít čas hrát hry a sledovat videa na Facebooku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.