Má Ubuntu miliardu uživatelů?

Pokud poskytujete otevřený software, který nešmíruje své uživatele, tak máte jeden velký problém. Nemáte na rozdíl od konkurence, která si vede detailní statistiky, možnost prokázat, že jste úspěšní. Jeden z vedoucích projektů Dustin Kirkland je však ochoten se vsadit, že Ubuntu používá miliarda uživatelů.

[stextbox id=“info“]Ubuntu je Linuxová distribuce odvozená od Debian. Na rozdíl od většiny Linuxových distribucí poskytuje každého půl roku novou verzi (podpora předchozí je 9 měsíců). Cílem je vytvořit stabilní operační systém, který by mohl konkurovat Windows na osobních počítačích. Po instalaci má uživatel k dispozici všechny nástroje potřebné pro běžnou práci.[/stextbox]

Jedná se o reakci na článek It Doesn’t Look Like Ubuntu Reached Its Goal Of 200 Million Users This Year. Dustin ve své reakci vysvětluje, že ani není možné přesně spočítat kolik lidí vlastně Ubuntu používá. Společnost Canonical totiž nevyžaduje na rozdíl od své konkurence Apple, Microsoft, Red Hat anebo Google jakékoliv registrace, aby si mohli svůj operační systém nainstalovat.

Jediná data, z kterých se dá vycházet, jsou počty stažení. Počty stažení uživateli s Docker je 35,5 milionu dalších 10 milionů Ubuntu 14.04 LTS 64-bit je z  HashiCorp’s Vagrant. Pak tu máme 20 milionů z cloudů (AWS, Microsoft Azure, Google Compute Engine, Rackspace, Oracle Cloud, VMware atd.). Následují soukromé cloudy jako OpenStack a to včetně těch velkých které využívá třeba Deutsche Telekom. Nezapomínejme na Meizu a BQ, které využívají Ubuntu. Uživatelů Google Nexus si mohou také nainstalovat Ubuntu.

Dustin Kirkland připomíná, že Ubuntu najdeme i tam, kde by je běžný člověk nečekal. Například v samořídících autech Google, dronech, robotech, síťových prvcích (switch), chytrých zařízeních, IoT, systémech v supermarketech Wallmart, největším superpočítači Tianhe-2, serverech Netflix, Instagram, Dropbox, PayPal, Snapchat, Reddit, Wikipedia, Uber či Lift, počítačích co renderovaly The Hobbit, Hunger Games, Avengers anebo Avatar.

Pokud bychom za uživatele počítali i kohokoliv, kdo navštíví Wikipedii anebo něco zaplatí přes PayPal, tak ano miliardu dá Ubuntu bez problémů.

V každém případě, Ubuntu má rozhodně velmi dobré reference, na kterých by nejeden komerční operační systém dokázal postavit velkou reklamní kampaň. Na druhou stranu není právě ta nejlepší reklama právě to, že Ubuntu nedokáže spočítat počet svých aktivních uživatelů? Zvláště v dnešní době, kdy šmírování se stává doslova běžných standardem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.