Náhrada za outlook

Microsoft outlook patří mezi nejoblíbenější emailové klienty. Používá se ve firmách i pro osobní použití. Jenomže jeho cena se pohybuje od 1500 Kč nahoru. Podnikatelé si zaplatí i přes 5000 Kč. Není se tak čemu divit, že běžní uživatelé chtějí nějakou levnější náhradu. Naštěstí existují i emailoví klienti, kteří jsou úplně zdarma.

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird je jedna z nejoblíbenějších alternativ k Outlook zdarma. Přechází na ní zvláště lidé, kteří mají zkušenosti s dalším produktem Mozilla a to prohlížeč Firefox. Asi největší výhodou je dlouhý vývoj a odladěné chyby. Verze 1.0 byla vydána v roce 2004, od té doby jej používají lidé po celém světě.

Mezi další výhody patří, že je multiplatformní, tedy existuje mimo verze pro Windwos i Linux a Apple OS X. Což značně ulehčuje přechod, pokud se rozhodnete opustit Windows. Nemusíte si zvykat na nic nového.

Mozzila Thunderbird zvládá všechno co potřebuje běžný uživatel a osvědčil se i pro podnikatele, kteří přijímají velké množství pošty. Pokud potřebujete nějaké speciální rozšíření dá se stáhnout jako doplněk. S tím souvisí i velká míra možnosti upravit si jej.

Mozzila Thunderbird si získala přízeň i díky podpoře všech bezpečnostních vymožeností. Například dokáže rozpoznat podvodnou zprávu a velmi výrazně vás na ní upozornit. Samozřejmostí je podpora šifrování.

Přechod z Outlook je velice jednoduchý. Import jak zpráv, tak i účtů má v základu.

Z nevýhod by někoho mohl odradit trochu jednodušší vzhled. Někteří uživatelé uvádí i problém s konfigurací.

Mailbird

Mailbird patří mezi novější emailové klienty. Důvod proč vznikl je, že jeho tvůrci hledali rychlejší variantu k Thunderbird a Outlook. Mailbird funguje pouze na Windows 7, 8 a nově i 10. V roce 2013 byl vyhodnocen časopisem PC World jako nejlepší emailový klient, IT World mu tuto cenu udělili v roce 2014 a 2015. Tento rok byla vydána jeho nová vylepšená verze 2.0. Zde byl hlavně kladen důraz na vylepšení designu a uživatelské přívětivosti.

Samotné rozhraní je podobné Outlook, takže přechod nebude tak náročný v porovnání s Thunderbird. Oproti Outlook je však svižnější a rychlejší. Má spoustu vylepšení, na které jste zvyklí spíše z mobilního telefonu, což je zajímavá, protože se jedná o výhradně desktopového klienta. Ačkoliv je rozhraní přehledné není možné jej moc upravovat. To platí například i o klávesových zkratkách.

Samotný mailbird nabízí propojení s oblíbenými službami jako je Facebook, Dropbox, Google Drive, DailySocial, CloudMagic a další.

Ve variantě zdarma je pouze pro 3 emailové účty, což bohatě stačí pro běžné užívání. Největším záporem je, že prozatím nemá podporu češtiny, takže jste odkázání na angličtinu.

Webový klient

Pokud používáte placený webhosting k doméně, tak většinou poskytovatelé nabízejí nějakého webového emailového klienta. Mezi ty nejběžnější patří Roundcube a IceWarp. V podstatě se jedná o rozhraní jako má třeba Seznam. Jejich výhodou je, že všechna data jsou na serveru a máte k nim přístup z webového prohlížeče. Zároveň to je však i nevýhoda. Pokud nejste připojení k internetu, tak si nemůžete emaily prohlížet. Problém mohou dělat i větší přílohy.

Na druhou stranu se jedná o poměrně spolehlivé řešení. Vše je uloženo na serverech, takže se nemusíte starat o zálohování pošty. Bezpečnost je také vyšší. Za většinou zneužití emailu stojí roboti. Ti potřebují údaje k přihlášení na poštovní server. U webklientů toto nezískají a je nepravděpodobné, že by takto rozesílali emaily.

Všechno však má své limity. Běžné emailové schránky mohou jít do gigabajtů a u webhostingů se většinou platí právě za využitý prostor. Limity, kdy je nutné si připlatit většinou začínají na gigabajtech. To u desktopového klienta problém nebývá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.