Jak navždy smazat data z hard disku

Když si smažete nějaký soubor, stále existují způsoby jak jej obnovit. Dokonce i když disk zformátujete, stále se na něm data nacházejí. Jak je to možné? Když soubor „smažete“, Windows pouze označí místo, kde se nacházel jako volné. Dokud se na toto místo něco jiného nenahraje, obnovení souboru je v podstatě jen proces „odoznačení“ souboru jako smazaný.

Řešení je tedy nasnadě. Stačí, když zaplníte místo, kde se soubor nacházel. Teoreticky by stačilo přepsat jen část, ale existují metody, které by dokázaly rekonstruovat i kousky souborů, což by v některých případech, třeba textové soubory, mohl být problém. Navíc ne úplně přepsaný soubory je stále vidět. Takže pokud někomu půjčíte flash disk může vidět názvy souborů. V některých případech to není zrovna ideální.

Jak na bezpečné mazání dat

Mezi základní metody bezpečného mazání dat patří software, který přepíše smazaný soubor jedničkami a nulami. Samozřejmě pokud někomu prodáte pevný disk jako nový a on by jej velice důkladně zkoumal tak by na něm mohl nalézt podivné soubory složené z těchto jedniček a nul. Ovšem tohle zřejmě běžný uživatel, který si od vás koupí počítač dělat nebude. Pro něj bude disk prázdný a vy budete vědět, že se k datům nemá šanci dostat.

Pro bezpečné mazání jednotlivých souborů můžete vyzkoušet program Eraser. Po instalaci budete moct kliknout pravým tlačítkem na soubor a mazat jej definitivně náhodnou sekvencí nul a jedniček. Popřípadě tak, že jej přesunete přím do programu.

Samozřejmě ne vždy chcete mazat soubor za souborem a prostě potřebujete vyčistit disk. Například flash disk, který chcete půjčit kamarádovi. K tomuto se hodí programy spadající do souhrnného označení Shredder. Například můžete vyzkoušet malý prográmek Turbo Shredder.

Pokud přemýšlíte o permanentním odstranění celých oddílů můžete vyzkoušet OW Shredder. K dispozici je hned čtveřice algoritmů, které vám s tím pomohou. Navíc má i některé nástroje k analýze systému, ale ty jsou zde spíše pro okrasu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.