HTTPS na Seznamu stále zlobí

Zatímco Google odměňuje za zvyšování bezpečnosti vašich stránek, tak u Seznamu je to momentálně spíše naopak. Podle jejich posledního blogpostu, se některé problémy již podařilo vyřešit, další však zůstávají a je třeba na nich ještě zapracovat. Odhadovaná doba, než bude u Seznam HTTPS dořešená záležitost je konec roku.

Seznam využívá pro vylepšování svého vyhledávání strojové učení. Tedy podle určitých znaků, parametrů a dalších indícií, které vývojáři Seznamu nazývají signály, se snaží neustále zlepšovat. Problém je v tom, že za ta léta strojového učení, Seznam zjistil, že na HTTPS není žádný pro uživatele hodnotný obsah. Jen internetové bankovnictví, přihlášení do administrace, popřípadě služby určené pro osobní potřebu. Takže cokoliv na HTTPS je vlastně tak trochu penalizováno. Jenomže kampaň Google za lepší internet, slibující lepší pozice, vedla mnoho webů k migraci obsahu na HTTPS.

Seznam teď stojí před problémem. Nejen eshopy ale i obsahově hodnotné weby, včetně Wikipedie, na tom nejsou tak dobře, jak by si zasloužili. Takže je třeba to nějak srovnat. Problém je, že to co se stoj naučil není možné jej zřejmě odnaučit a přitom to nepokazit. Takže několik měsíců snahy nakonec vedlo „jen“ k anulování rozdílu mezi HTTP a HTTPS. Což je super a v podstatě motivace pro každého nebát se začít používat zabezpečený protokol.

Jenomže zde zůstává jeden problém a tím je přesměrování. Z nějakého důvodu nefunguje jak by mělo. Že to bude oříšek napovídá i čas, který si na to vývojáři fulltextu zarezervovali. Chtějí to stihnout nejdříve do konce roku. Přitom se zrovna tohle zdá jako nejjednodušší. Přeci stačí při redirektu jen všechny signály převést na novou adresu. Zní to jednoduše co? Možná pro nás běžné webmástery anebo programátory. Jenomže Seznam je vyhledávač, který funguje na křehké rovnováze jednotlivých signálů. Pokud všechny redirekty začnou být hodnoceny jinak může to znamenat naprostý chaos. Vezměte si třeba WordPress kolik má možných automatických redirektů. Mají se signály sčítat, dělit, použít nějaká poměrná hodnota? Možná to všechno není o programování, protože programátorů je u Seznam dostatek, spíše ale právě o té křehké rovnováze. Tedy než rozhodit celý český fulltext, tak je lepší dát si na čas a řekněme chvilku šikanovat ty, kteří přešli na HTTPS.

Mimochodem nové weby, které si postavíte na HTTPS fungují údajně dobře. Poté co byl smazán rozdíl mezi HTTP a HTTPS už vám nic nebrání je začít budovat a užívat si plusové body u Google.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.