Facebook vypustí svůj satelit v roce 2016

O tom, že se snaží Facebook rozšířit internet do všech částí světa se mluví už delší dobu. Ovšem doposud se mluvilo spíše jen o obřích dronech. Mark Zuckerberg se však rozhodl, že investuje 500 milionů USD do satelitu AMOS-6, který by měl pokrýt internetem západní, východní a jižní Afriku.

Internet přes satelit není žádnou novinkou. Jedná se o poměrně nákladnou službu, která není až tak kvalitní. Odezva na dnešní poměry není zrovna ideální, přeci jen satelity na geostacionární dráze jsou ve výšce 36 tisíc kilometrů. Dále se satelity musí potýkat s daleko většími rušivými vlivy, které přichází z vesmíru. Facebook satelit bude proto využívat pro přenos dat laserové paprsky. Ty zajistí daleko vyšší rychlost přenosu dat na velkou vzdálenost. Tedy rychlejší internet. Samotná cena prozatím nebyla zveřejněna, ale bude buď velice nízká anebo v nějaké variantě dokonce zdarma.

Na celé akci spolupracuje Facebook s francouzskou společností Eutelsat, která spravuje jednu z největších satelitních sítí na světě. AMOS-6 bude mít na starosti izraelská společnost Spacecom. Ta se postará i o samotnou dopravu satelitu na oběžnou dráhu v roce 2016. Vynést by jej měla dvoustupňová nosná raketa Falcon 9 od SpaceX. Jen pro zajímavost SpaceX si účtuje za vynesení nákladu na oběžnou dráhu 61 milionů USD.

Satelit či do budoucna možná satelity budou patřit do projektu internet.org, kterým se snaží Facebook zpřístupnit internet zvláště v rozvojových zemích. Těmto aktivitám zrovna nefandí vlády a označují celou tuto snahu za ohrožení síťové neutrality. Podle nich tak Facebook získá nefér náskok na rozvíjejících se trzích. Mezi hlavní kritiky patří například Indie. Naopak zastánci poukazují na svobodu internetu, kdy vlády nebudou moci zasahovat do toho co uživatel na internetu sleduje.

Co se týká samotného Marka Zuckerberga, ten chce pokrýt internetem kompletně celý svět, což je rozhodně velký cíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.