Windows 10 si stáhnete i když nechcete

Pokud používáte Windows 7 anebo Windows 8, pravděpodobně máte na disku právě teď instalační soubory potřebné pro Windows 10. Je jedno, že jste o žádný update nežádali, prostě je tam máte. Bez vašeho svolení si Windows stáhl cca 6,4 GB dat a uložil si je u vás.

Abyste na to náhodou nepřišli, tak je adresář s instalačními soubory před vámi skrytý. Pokud používáte nějaký souborový manažér, například Total Commander, stačí si v KonfiguraceMožnostiZobrazení zaškrtnout Zobrazovat skryté a systémové soubory, a uvidíte jej. Pokud jej nemáte tak v procházení složek ve Windows stačí kliknout na Zobrazení a zaškrtněte Skryté položky. Zřejmě zjistíte, že přímo na disku c: se vám vytvořil adresář $Windows.~BT.

Microsoft očividně dělá vše pro to, aby svůj nový operační systém prosadil. Věří, že jednoho dne bude jeho nový Windows 10 používat miliarda zařízení po celém světě. Takže vám to chtějí takto ulehčit.

Pokud jste však se svými Windows spokojeni anebo se bojíte toho, co se o nových desítkách říká, tak zřejmě budete chtít svých 6,4 GB prostoru zpět. Přeci jen není to zrovna málo a najdou se určitě užitečnější věci, na které se dá využití. Tedy alespoň do doby než jej budete chtít nainstalovat. Smazáním nic nevyřešíte. Windows si vše automaticky stáhne znovu. Navíc pokud platíte za přenosy, tak se vám to může prodražit.

Řešením by bylo zakázat jakékoliv aktualizace, ale to si koledujete o nějaký bezpečnostní problém. Částečně se to dá vyřešit selektivní aktualizací. To provedete následovně:

  • Spusťte Nastavení Windows Update
  • Zvolit, jak se mají aktualizace instalovat
  • Vyberte Vyhledávat aktualizace, ale zeptat se, jestli je chci stáhnout a nainstalovat

Windows 10 se stáhne jen v rámci „povolení“ automatického stahování. Takže teď už byste měli mít klid. Za celý Windows 10 je zodpovědná aktualizace KB3035583.

Samotný adresář se vám nepodaří smazat ani s oprávněním správce. Je nutné odinstalovat aktualizaci KB3035583m restartovat počítač a následně v nástroji čistění disku (cleanmgr.exe) zaškrtnout odstranit Vyčistit systémové soubory Windows. Tak a máte volných 6,4 GB prostoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.