Nový Google Chrome už nemá takové nároky na paměť

Google Chrome patří mezi nejrozšířenější prohlížeče na světě. Nedávno se podle některých průzkumů přehoupl dokonce přes polovinu z celkového trhu a dále roste. Stává se stále oblíbenějším i díky své jednoduchosti a intuitivnosti. Ovšem má jeden velký problém, Google chrome žere paměť. Tedy spíše měl. Programátoři Google se rozhodli, že nároky Chrome na paměť razantně sníží.

Nový Chrome 45 se má stát jedním z nejméně náročných internetových prohlížečů vůbec. Vývojáři snížili nejen nároky na operační paměť. Díky finálním úpravám, tak šetří baterku a za ideálních podmínek dokonce prodlouží práci na notebooku o 15 procent. Sice je to na úkor Adobe Flash, který patří mezi pověstné žrouty baterie, ale v době HTML5 to asi nikomu zas tak nevadí. Tedy ještě se čeká na Twitch, ten stále bez Adobe Flash nelze používat. O nasazení HTML5 však vážně uvžaují.

Ale zpět k Chrome a jeho nárokům na operační paměť. Problém je zvláště u uživatelů, kteří jsou zvyklí používat v jednu chvíli větší množství listů (tabs). V dnešní době je to poměrně běžná praxe, že počet otevřených listů jde do desítek. Jak s nimi uživatelé pracují je pro ten zbytek skromnějších spíše záhadou. Ale je to dnešní trend, kterému se musí vývojáři přizpůsobit.

Po otevřený Google Chrome by se za normálních okolností načetly všechny naráz, což by mohlo vést i oblíbené chybě Google Chrome neodpovídá. Samozřejmě procesor vyskočí na maximum a paměť začne rychle mizet. V nové verzi Chrome 45 se nejdříve načte poslední aktivní list. Pak se postupně načítají listy podle toho v jakém pořadí byly naposledy použité (od nejnovějšího po nejstarší). Výsledkem je úspora v průměru 10 % RAM.

Další úspora je dosažena pomocí nového zpracování JavaScript. Respektive jeho specifikace ES2015. Ta obsahuje i možnost vytvářet funkce a metody, které vyčistí nepoužívanou systémovou paměť. To se týká hlavně nepoužívaných listů.

Na to o jaký důležitý krok kupředu se jedná, je celkem překvapivé, že se vývojáři s novou verzí Chrome 45 pochlubili až po dvou dnech od vydání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.