Google došla s Adobe Flash trpělivost, prostě jej v Chrome vypne

Od zítra (01.09.2015) Google ve svém prohlížeči Chrome začne automaticky vypínat Adobe Flash, který není nutný pro chod stránky. Zvláště se jedná o reklamní plochy. Místo nich uvidíte jen šedivou plochu s ikonkou dílku puzzle. Pokud si budete chtít flash pustit musíte na tuto plochu kliknout a zvolit „Spustit tento plugin“.

Jedním z důvodů je náročnost Adobe Flash. Podle Google zbytečně zatěžuje zvláště mobilní zařízení, zpomaluje nahrávání webu a rychle vybíjí baterii. Google chce, aby uživatelé, kteří budou používat jejich prohlížeč Chrome tyto problémy neměli. Neustále pracuje na jeho vylepšování. Podle Google je tedy logickým krokem začít vypínat, to co zbytečně načítání stránky zpomaluje.

Adobe Flash se také podílí na šíření malware. S příchodem HTML5 jej spousta lidí také přestává používat. V podstatě do této doby byl jediný důvod proč používat Adobe Flash streamování videa, například přes službu YouTube. Stramovací služby však postupně přechází na HTML5. Pokud výslovně nehrajete hry napsané ve flash, nemáte ani důvod Adobe Flash používat. Jeho odstraněním snížíte šanci napadení vašeho počítače.

Google Chrome je nejoblíbenějším prohlížečem na světě. Podle většiny průzkumů se množství uživatelů Chrome pohybuje kolem 50 % a jejich počet neustále roste na úkor ostatních, zvláště Internet Explorer. Google tak má dostatek vlivu, aby doslova donutil tvůrce obsahu přejít z Adobe Flash na HTML5. Což se projeví zvláště v reklamních sítích. Že tak trochu jde Google o posílení pozice na reklamním trhu svědčí i zavedení programu na konvertování reklamy z Adobe Flash na HTML5 v rámci jeho reklamní sítě Google AdWords.

Popravdě to určitě neuškodí. Vyskakovací, křičící reklamy v Adobe Flash, které nejdou zavřít rozhodně nebudou nikomu chybět. Stále se hojně používají na mnoha velkých českých webech. I díky těmto zrůdnostem výrazně narostl počet uživatelů software na blokování reklam jako třeba AdBlock. To výrazně ubližuje zvláště menším a středním webům, které prodávají reklamu na základě efektivity (platba za klik).

No uvidíme jak to bude vypadat za rok. Co myslíte stane se Adobe Flash minulostí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.