Samsung se snaží vypínat na některých počítačích Windows Update

Patrick Barker, který je uznávaným členem technické komunity Microsoft (získal ocenění MVP – Microsoft Most Valuable Professional) zjistil zajímavou věc. Na některých počítačích se v důsledku softwarového balíčku SW update od Samsung vypíná důležitý Windows Update. Ten se stará o aktualizaci samotného operačního systému, přidruženého software, ovladačů a hlavně má na starosti bezpečnostní aktualizace. Bez nich se do systému může přes nějakou nově objevenou slabinu dostat nebezpečný malware.

Samsung používá SW update hlavně k aktualizaci ovladačů pro svůj hardware. Také je přes něj možné získat další nástroje i třetích stran. Vyskytuje se předinstalovaný u počítačů s OEM licencí. že výrobci hardware do do systémů s OEM licencemi instalují vlastní i cizí software je zcela běžné. Často takto od třetích stran, které tímto způsobem propagují své produkty získávají peníze a mohou na trhu získat konkurenční výhodu v konečné ceně.

Patrick Barker objevil, že mezi staženými soubory je i Disable_Windowsupdate.exe. Ten je elektronicky podepsán Samsung Electronics CO., LTD., což je oficiální název. Tento program se nahraje a nakonfiguruje automaticky. Nebere ohledy na nastavení aktualizací Windows, sám se zapíná a ovlivňuje tak činnost operačního systému. Momentálně byl zjištěn u Windows XP a vyšších.

Samsung se obhajuje tím, že po aktualizacích ovladačů dochází k problémům s hardware. Například USB 3 se tváří jako USB 2, což uživatelům značně znepříjemňuje život. Za toto může přepsání originálních ovladačů od Samsung základními ovladači Windows.

Microsoft naopak varuje uživatele ať Windows Update nevypínají. Jedná se pro systém o kritickou součást, která má uživatele nejen chránit, ale udržovat operační systém funkční. Hodlají celou situaci probrat se Samsung.

V současných verzích Windows lze Windows Update vypnout anebo s ním nějakým způsobem pracovat a ovlivňovat jeho chod. Od Windows 10 už by toto nemělo být alespoň u základní verze (home edition) možné. Vzhledem k neustálému rozmachu malware je třeba systém udržovat neustále aktuální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.