Má cenu bezpečně odebrat zařízení z USB?

Setkal se s tím zřejmě každý z nás. Připojíme USB disk, nahrajeme data a rychle jej vyndáme. Následně nám počítač vynadá, že jsme zařízení bezpečně neodebrali a mohlo dojít ke ztrátě dat. Vzhledem k tomu, že se ve většině případů nic nestane, tak nad tím nepřemýšlíme a děláme to vlastně pořád.

Počátky tohoto problému nastali v dávných dobách, kdy operační systém věřil, že disk je něco, co jen tak nemůžete bez varování vyndat. Takže se nemusel bát na něj zapisovat anebo z něj číst data. Všechny programy po celou dobu mohli mít k disku neomezený přístup. Ostatní média jako třeba diskety měla určitou fyzickou detekci přítomnosti. Některá jako třeba CD či DVD nešla vyndat, dokud to nepovolil přímo software.

Naproti tomu USB disk nic takového nemá. Můžete jej kdykoliv nemilosrdně odpojit. Pokud zrovna na disk nějaký program zapisuje data a najednou nemůže, tato data jsou ztracena. Dále jsou tu programy, které data využívaly a najednou s nimi nemohou pracovat. Technicky vzato, za extrémních okolností může dojít k rozbití souborového systému, pádu programu a řetězovému pádu programu jehož řešením je restartovat počítač. Ovšem nepředpokládám, že někdo vytáhne USB v momentě, kdy se zrovna formátuje.

A co vlastně bezpečné odebrání disku děla? V první řade přeruší zápisy a čtení z disku. Pak upozorní všechny programy, že disk se bude odebírat. Ty následně mohou reagovat a upozornit uživatele. V poslední fázi proběhne kontrola zdali nějaký program stále s diskem nepracuje, například je má stále otevřené. Pokud ano uživatel je na to upozorněn.

Co to všechno tedy pro nás vlastně znamená? V podstatě musíme počítat s tím, že jakýkoliv program může právě s obsahem disku pracovat. Při čtení to víceméně nevadí. Obsah je uložen v paměti a teprve při zápisu se ukládá. V některých případech však s externím médiem pracují programy jako antivirus, program na indexování obsahu a občas i programy pro externí úložiště. Když si zobrazíte skryté soubory, nestačíte se divit co si tam který program ukládá.

Samozřejmě moderní operační systémy už nepracují s USB diskem jako klasickým diskem. Vědí co jsou jejich uživatelé zač a data ukládají rychle místo efektivně (Windows a jeho Optimize for Quick Removal). USB disky jsou také dneska vybaveny led diodou, která nám ukazuje jestli se s diskem nějak pracuje.

Obecně pokud na disk něco ukládáte dejte mu čas. Když jen něco čtete nemusí být dopad takový. Ovšem disk by měl být v klidu.

Inspirováno článkem Does Safely Ejecting From a USB Port Actually Do Anything?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.