Nový ransomware TeslaCrypt cílí na hráče počítačových her

Hráči počítačových her jsou v ohrožení. Tvůrci takzvaných crypto-ransomware si je vybrali za cíl. Pokud nechráníte svůj počítač bezpečnostním software zanedlouho se vám může stát, že přijdete o všechny dosažené úspěchy ve vaší oblíbené hře.

Ransomware je druh malware, který má za úkol zašifrovat obsah na vašem počítači. Jakmile se mu to povede, tak po vás bude požadovat „výpalné“. Pokud do stanovené doby nezaplatíte, tak bude soukromý klíč k zašifrovaným souborům zničen. Zaplatit musíte určitou částku v BitCoin, které se jen obtížně dají vystopovat.

Ransomware už v minulých letech potrápil spoustu lidí, kteří takto přišli o důležitá data. Jiní zaplatili. Tento druh malware tak svým tvůrcům vydělává slušné peníze. Dokonce jsou zaznamenány případy, kdy zaplatili i úřady. Je to však poprvé co ransomware cílí na hráče počítačových her. Z analýz zdrojového kódu zjistili bezpečnostní experti, že jde po zhruba 50 specifických souborech 20 nejhranějších her jako jsou MineCraft, Call of Duty, Half Life 2, Elder Scrolls, Assasins Creed, Day Z, Legue of Legends anebo Word of Warcraft. V porovnání s kompletně zašifrovaným diskem jiných ransomware však u Teslacrypt stačí většinou jen odstranit malware a vše nainstalovat znovu. Moderní hry ukládají data online.

Bezpečnostní experti také diskutují proč právě hráči počítačových her. Důvodem může být zvýšení efektivity malware. Stále častěji jsme zvyklí používat cloudové služby pro zálohování důležitých dat. Fotky a videa dáváme na sociální sítě, kam na ně viry nedosáhnou. Na druhou stranu počítačové hry ty nezálohujeme.

A jak vlastně Teslacrypt můžete chytit? Šíří se přes napadený redakční systém WordPress, který pohání zhruba 24 procent z 10 milionů nejnavštěvovanějších stránek na internetu. Samotný virus se do počítače dostane přes bezpečnostní díru v Adobe Flash.

Na rozdíl od ostatních malware na sebe ransomware upozorní přílišnou aktivitou na pevném disku. Šifrování je náročná činnost, který spotřebovává nemalé systémové prostředky. Dokud vše nezašifruje dá se zastavit a o žádná data nepřijdete.