Francouzská televize hacknuta, mohou za to neúmyslně odhalená hesla v přímém přenose?

Můžete mít klidně hustodémonsky krutopřísné heslo, ale pokud si jej napíšete na papírek a ten nalepíte někde poblíž počítače, tak je jeho délka a složitost irelevantní. Papírek vám nemusí ukradnout ani si heslo opsat. V dnešní době stačí foťák v mobilu. Za vteřinu je hotovo. Ve francouzské televizi TV5Monde se dopustili ještě většího faux pas. Při interview kameraman takovýto papírek nafilmoval.

Vidíte ten papírek vzadu? Tak na něm je heslo, které vedlo k přerušení vysílání 11 stanic.

Vidíte ten papírek vzadu? Tak na něm jsou hesla, která vedlo k přerušení vysílání 11 stanic.

Ovšem jsou zde pochybnosti. Reportér David Delos při interview nevědomky odhalil jen hesla k sociálním sítím. Ačkoliv jsou údajně nečitelná, jedno z nich se díky záznamu v televizním archivu podařilo přečíst jako „lemotdepassedeyoutube“ což je v překladu „heslo k YouTube“. Ačkoliv se na sociálních sítích stanice neobjevila žádná trolící zpráva uživatel pent0thal, který heslo z obrázku vyčetl našel další v jiném záběru.

Vtip je v tom, že „azerty12345“ je rozložený na francouzské klávesnici jako na české „qwertz12345“.

Ať už za hacknutím stála samotná reportáž anebo se jednalo o souhru náhod, rozhodně je třeba se z toho poučit a hesla nikde veřejně poblíž počítače nemít. Někdo si vás může například v rámci oslavy vašich narozenin anebo firemního úspěchu vyfotit. Pak už to je jen krůček od zveřejnění na sociálních sítích a bezpečnostní problém může být na světě.