Dalších 11 kritických chyb v Adobe Flash – má cenu jej vůbec používat?

Minulý týden Adobe zaplátal dalších 11 kritických chyb ve svém Adobe Flash. Některé z nich byly natolik závažné, že by útočník mohl dokonce spustit nebezpečný kód ve vašem počítači. Tyto chyby se nachází ve verzích starších 17.0.0134 a mohou nadělat paseku jak v Microsoft Windows tak i Mac OS X. Pokud používáte Windows 8 anebo 8.1 a prohlížeče Google Chrome anebo Internet Explorer 10 a 11, tak by se Flash měl aktualizovat sám. Ten zbytek má smůlu a musí se o to postarat sám. U Linux je ohrožený Adobe Flash player 11.2.202.442.

Otázkou je jestli jej v dnešní době ještě vůbec potřebujeme. Největším důvodem proč jej používat byla videa. Používám minulý čas, protože s příchodem a podporou HTML5 toto padá. YouTube a další služby na streamování obsahu už naplno přešli na HTML5. Nejdříve jen pro uživatele bez Adobe Flash a prohlížečem Google Chrome, později pro všechny jako záloha pokud nemají Adobe Flash a teď už několik měsíců naplno preferují HTML5. A světe div se, vše funguje naprosto skvěle.

A jaký je další důvod proč používat Adobe Flash? Internetové stránky jej už dávno přestaly používat, protože je k tomu dotlačily už před lety vyhledávače. Stále sice existuje několik aplikací jako jsou třeba interaktivní grafy to je pravda. Ale postupně se od nich upouští a nahrazuje je také HTML5. Pokud tyto aplikace potřebujete, tak se zřejmě bez jednoho prohlížeče s nainstalovaným Adobe Flash neobejdete. Ale pro běžné surfování na internetu jej už nepotřebujete.

Na druhou stranu bez Adobe Flash vás nebudou obtěžovat na výkon náročné reklamy oblíbené u velkých portálů, které v nevhodnou chvíli začnou doslova křičet. Žádné nepříjemné animace. Jediné co zůstalo jsou animované GIF, které ovšem stačí zastavit zmáčknutím klávesy ESC (pro IE). Schválně to zkuste. Vypněte si Adobe Flash a projděte vaše oblíbené weby. Načtou se během chvíle a procesor se ani nezapotí.

Proč jej tedy používat?