Windows XP jsou fenomén. 8. dubna 2014 ukončil Microsoft veškerou podporu tohoto oblíbeného operačního systému. Žádné další aktualizace, dokonce ani bezpečnostní. Přesto nedokázal přesvědčit 26 % uživatelů po celém světě, aby svá oblíbeného XPéčka vyměnili.
Ačkoliv jejich podíl na trhu pozvolna klesal, teprve v listopadu 2014 se podařilo nejnovějšímu operačnímu od Microsoft Windows 8.1 jej předehnat o 0,26 %. I tak v současné době má podíl na trhu 10,78 %. Jen pro srovnání iOS od Apple drží 8,26 %, tedy zaostává o více jak o 2,5 procenta.
Nejoblíbenějším operačním systémem současnosti je Windows 7 s podílem téměř 50 % trhu. V dobách své největší slávy – duben 2013 držel 53,98 % trhu, což není nic proti Windows XP. Ten v prosinci 2008 používalo 76,89 % uživatelů. Jen pro srovnání Windows Visa dosáhl vrcholu v říjnu 2009, kdy si ukousl 23,6 % trhu (Win XP tehdy měl 67,55 %).
Podle statistik to tedy vypadá, že je Microsoft s Windows 7 na dobré cestě přiblížit se alespoň trochu k úspěchu legendárních XPéček, naopak Windows 8 prozatím působí spíše rozpačitým dojmem, i když rostoucím. Uvidíme s čím přijdou Windows 10, kterých se dočkáme koncem tohoto roku.
Problém však stále zůstává dlouhodobě neaktualizovaný Windows XP. Pokud by skutečně bylo 10 % všech operačních systémů na světě infikováno nějakým nebezpečným malware a změnilo se v zombie počítače, byl by to velmi velký problém. Jejich současní uživatelé však většinou spoléhají na kvalitní bezpečnostní balíčky, které v sobě mají krom antiviru také firewall a další ochranné prvky. Apokalyptické scénáře prezentované v některých médiích se tak prozatím sice nekonají, ale podle některých odborníků je jen otázkou času, kdy se něco podobného stane.