Windows XP stále používá více jak 10 procent uživatelů

Windows XP jsou fenomén. 8. dubna 2014 ukončil Microsoft veškerou podporu tohoto oblíbeného operačního systému. Žádné další aktualizace, dokonce ani bezpečnostní. Přesto nedokázal přesvědčit 26 % uživatelů po celém světě, aby svá oblíbeného XPéčka vyměnili.

Ačkoliv jejich podíl na trhu pozvolna klesal, teprve v listopadu 2014 se podařilo nejnovějšímu operačnímu od Microsoft Windows 8.1 jej předehnat o 0,26 %. I tak v současné době má podíl na trhu 10,78 %. Jen pro srovnání iOS od Apple drží 8,26 %, tedy zaostává o více jak o 2,5 procenta.

Nejoblíbenějším operačním systémem současnosti je Windows 7 s podílem téměř 50 % trhu. V dobách své největší slávy – duben 2013 držel 53,98 % trhu, což není nic proti Windows XP. Ten v prosinci 2008 používalo 76,89 % uživatelů. Jen pro srovnání Windows Visa dosáhl vrcholu v říjnu 2009, kdy si ukousl 23,6 % trhu (Win XP tehdy měl 67,55 %).

Podle statistik to tedy vypadá, že je Microsoft s Windows 7 na dobré cestě přiblížit se alespoň trochu k úspěchu legendárních XPéček, naopak Windows 8 prozatím působí spíše rozpačitým dojmem, i když rostoucím. Uvidíme s čím přijdou Windows 10, kterých se dočkáme koncem tohoto roku.

Problém však stále zůstává dlouhodobě neaktualizovaný Windows XP. Pokud by skutečně bylo 10 % všech operačních systémů na světě infikováno nějakým nebezpečným malware a změnilo se v zombie počítače, byl by to velmi velký problém. Jejich současní uživatelé však většinou spoléhají na kvalitní bezpečnostní balíčky, které v sobě mají krom antiviru také firewall a další ochranné prvky. Apokalyptické scénáře prezentované v některých médiích se tak prozatím sice nekonají, ale podle některých odborníků je jen otázkou času, kdy se něco podobného stane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.