Nová infekce malware zasáhla stovky tisíc Facebook uživatelů

Stačilo jen několik dnů, aby se trojsků kůň rozšířil prostřednictvím Facebooků a zasáhl přes 110 tisíc uživatelů. A to byl jen začátek února.

Napadení probíhá jednoduše. Na Facebooku někdo z vašich přátel přidá příspěvek na video s obsahem pro dospělé a zároveň v něm budete označeni, společně s dalšími 19 lidmi. Pokud na něj kliknete budete vyzvání k aktualizaci Adobe Flash. Samozřejmě pokud na to přistoupíte nahrajete si do počítače virus. Ten následně udělá to samé s vašim Facebook účtem. Vašim jménem přidá odkaz na falešné video a z vašeho seznamu přátel vybere 20 náhodných lidé, které v příspěvku označí. Ve skutečnosti žádné video neexistuje, jedná se pouze o obrázek s ikonkou na přehrání.

Díky označování dosáhl virus značné úspěšnosti. Po kliknutí na odkaz se přesunete na stránku, která nápadně připomíná YouTube, kde je informace o nutnosti aktualizovat Adobe Flash. Po napadení počítače dojde k snahám o další šíření. Tím to ovšem jen začíná. Následně se totiž stáhne další malware.

Virus necílí na uživatelé chytrých telefonů. Ti se dostanou na stránku, která nabízí služby prostřednictvím velmi drahých SMS.

Virus existuje v různých provedeních a verzích. Některé se snaží vás přesvědčit k nainstalovaní rozšíření do Chrome. Toto rozšíření by mělo sbírat informace jako jsou vaše přihlašovací hesla, čísla kreditní karty atd.

Facebook se s podobnými hrozbami potkává poměrně často. Má vypracovaný systém, který nebezpečné odkazy, blokuje obsah a zpětně maže nebezpečné příspěvky. Útočníci se však situaci velice rychle přizpůsobují a v případě chyb na straně třetí strany (bezpečnostní díry) mohou maximálně reagovat zpětně.

Obrana je jednoduchá. Být obezřetný. Uživatelé na Facebooku často ztrácí ostražitost, když jim přijde nějaký odkaz od známého člověka, přitom právě toho zneužívají útočníci. Stačí tedy na nic neklikat bez rozmyslu a v případě že už kliknete dávejte si dobrý pozor, co se dále děje. Většinou se totiž objeví varování z antiviru, prohlížeče anebo firewall, který vás upozorní, že něco není v pořádku. Neberte tato varování na lehkou váhu. Tyto programy jsou napsány tak, aby vás chránili a v případě, že vám rovnou napíší, že obsah je podvodný anebo nebezpečný, berte to jako fakt.

Zároveň pokud takovýto příspěvek uvidíte, je dobré upozornit majitele účtu. Tyto viry dokáží maskovat příspěvky, tak aby měl samotný majitel co možná nejmenší šanci je vidět. Jakmile je počítač napadený hrozí odcizení a zneužití dat. Malware může začít odesílat spam anebo využije počítač k útoku. Čím dříve se s tím začne něco dělat tím lépe.

Pokud zjistíte, že je váš počítač napadený, co nejdříve se odpojte od internetu a použijte svůj antivirus k odstranění viru a jeho následků z počítače. Jakmile máte počítač čistý je třeba změnit všechna hesla k službám. Zvláště pokud si je ukládáte do prohlížeče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.