Proč je WordPress stále populárnější?

WordPress je momentálně bezkonkurenčně nejpopulárnějším redakčním systémem na světě. Podle některých odhadů dokonce běží více jak 23 % všech blogů a magazínů právě na něm. Od roku 2003 se pro něj nenašla adekvátní konkurence. Čím to je, že právě WordPress je nejlepším?

Snadno použitelný

Co si budeme povídat, WordPress je velice snadno ovladatelný. Pokud zvládnete obsluhovat Microsoft Word anebo Open Office Writter, tak dokážete bez větších obtíží provozovat blog anebo menší online magazín. WordPress má totiž už v samotném základu vše, co potřebujete. Navíc s novými šablonami, které jsou součástí základní instalace, lze proměnit každý v unikátní web.

Velkou výhodou je i postupné učení se novým věcem. Intuitivní proces práce zároveň přináší nové zkušenosti a poznatky. Administrátor se tak snadno dokáže za poměrně krátký čas s ním zacházet bez nutnosti číst si manuál.

WordPress je optimalizovaný pro vyhledávače

Lidé z Google často chválí vývojáře WordPress za dobře odvedenou práci. Odborníci z Google webspam týmu, který má za úkol také hodnocení kvality vyhledávání, několikrát zmínili, že v samotném základu je optimalizováno 80 – 90 procent všeho, co potřebujete. Specifické věci jako třeba rich snippet, pak zvládnou různé pluginy, které jsou zdarma ke stáhnutí.

I díky dobrým výsledkům v Google je tak WordPress dobrou volbou pro komerční prezentace firem.

Snadno upravitelný a levný na údržbu

Ačkoliv je WordPress zdarma živý mnoho lidí. Grafici, kódeři, programátoři, administrátoři a spousta dalších lidé se více či méně specializuje právě na tento redakční systém. Poptávky je dostatek a nabídka rozhodně nezaostává. Právě díky tomu je na trhu dostatek lidí, kteří jsou schopni vám udělat úpravy na míru.

WordPress je také snadno upravitelný, používá předem dané standardy. Programátor vám tak na zakázku napíše plugin, aniž byste jej museli pustit do systému a riskovat, že bude mít přístup k datům na serveru.

Údržba je navíc také snadná. Díky automatické aktualizaci není problém udržovat celý redakční systém stále aktuální.

Největší repositář pluginů a šablon na světě

Většina věcí byla pro WordPress už napsána. Cokoliv potřebujete najdete v repositáři více jak 35 tisíc rozšíření všeho druhu a téměř 3 tisíce šablon. Vše se navíc velice snadno přidává a spravuje. Mimo oficiální na wordpress.org existují i další neoficiální, které nepodléhají tak přísným pravidlům na bezpečnost.

Podporuje nejnovější trendy

Díky velké uživatelské základně sleduje WordPress i nejnovější trendy. Například responzivní design, který byl dlouhou dobu výsadou spíše soukromých projektů, protože takto vytvořené šablony na míru byly velice drahou záležitostí. Pro WordPress však vzniklo hned několik frameworků na jejich vytváření. Z nich pak vychází velké množství dnes oblíbených šablon jak zdarma tak i placených. Pokud má někdo velký podíl na rozšíření responzivních šablon, tak je to určitě komunita kolem WordPress.

Jsou to ale i maličkosti, jako je například propojení se sociálními sítěmi. Například stačí vložit do příspěvku odkaz na příspěvek na Twitter a hned se promění v profesionálně vložený kód. To samé platí i o YouTube kódech. Tedy vytvořit portál se zábavnými videi je s WordPress dnes už hračka.

Technologicky nenáročný

Možná někde občas najdete zmínku, že je WordPress náročný na webhosting. Možná v dávných dobách. Dnes už jsou servery poskytovatelů internetového prostoru dávno někde jinde. Dokonce aby ulehčili svým zákazníkům práci nabízejí vlastní instalátory aplikací. Stačí jen vyplnit pár políček a za pár minut vám přijde email od úspěšné instalaci WordPress. Nemusíte mít prakticky žádné znalosti práci se serverem.

WordPress využívá jen PHP a MySQL, to je vše. Nic víc. Nároky na server navíc dokáží velice efektivně srazit cachovací pluginy. Jedna instalace pak zvládne i desetkrát či stokrát větší provoz (záleží na použitých rozšířeních, velikosti a druhu obsahu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.