Bezpečnostní hrozby v roce 2015

Společnost Panda Security vydala zprávu pro rok 2015, ve která zmiňuje bezpečnostní hrozby pro rok 2015.

Cryprolocker

Cryptolocker je malware z rodiny ransomware, který byl viděn už v roce 2014. Ovšem předpokládá se jeho velký návrat právě v tomto roce.

Jeho útok je poměrně standardní. Jakmile se dostane do počítače začne šifrovat potenciálně důležité soubory pro majitele počítače. Většinou se jedná o dokumenty, databáze a fotky. Jakmile jsou zašifrované přejde do fáze dvě, kdy se snaží majitele vydírat. Pokud nezaplatí, tak se k nim už nikdy nedostane.

Vzhledem k tomu, že platba musí být provedena prostřednictvím měny BitCoin, je pro policii útočník prakticky nedohledatelný, pokud neudělá chybu. Podle statistik zaplatí v případě takovéhoto útoku zhruba 3% vydíraných. Ransomware tak patří mezi stále rostoucí problém současnosti.

Cílené útoky

Pouhých několik procent z milionů nových malware, které vzniknou každý měsíc, má za úkol napadat konkrétní cíle. Většinou zasažené už dřívějším útokem. Tyto útoky známé jako targeted atack (cílené útoky), však budou v roce 2015 přibývat.

Hlavním důvodem je, že společnosti či konkrétní počítače často od posledního útoku nijak nezlepšili své zabezpečení a tak vynaložené zdroje na nový útok jsou často daleko nižší než hledání cílů nových.

POS

POS neboli Point-of-sale terminals, jsou v podstatě čtečky kreditních karet. Tím že přijdou do kontaktu s daty zákazníků jsou velice cenným cílem. Získání těchto dat společně s čísly kreditních karet je velkou hrozbou pro miliardy lidí, kteří platí kartou. V ohrožení přitom může být naprosto každý a je jedno jestli platíte v supermarketu na benzínce anebo v restauraci. Obětí už jsou stovky milionů a další v roce 2015 budou určitě přibývat.

APTs

APTs (Advanced Persistent Threats) v překladu pokročilé trvalé hrozby směřující na velké společnosti nejsou žádnou novinkou. V Panda Security neočekávají nějaký velký nárůst těchto útoků, které často nedetekované získávají strategická data i roky. Spíše dík novým technologiím a investicím do bezpečnosti jich více vyplave na povrch.

Internet of Things

Počet chytrých přístrojů připojených k internetu roste velice rychle. Dříve jsme měli pouze počítače, pak přibyly mobilní zařízení, čtečky a nově jsou to tiskárny, IP kamery, televize atd. Často se jedná o zařízení, kterým nevěnujeme vůbec žádnou pozornost, přitom právě tato zařízení mohou být zneužita přímo pro získávání informací anebo přímé útoky na různé cíle.

Chytré telefony

Zvláště v posledních měsících se objevují stále častěji zprávy o různých útocích, které směřují na chytré telefony, zvláště zařízení fungující na operačním systému Android. Čím více lidí je používá pro přístup k různým účtům a získaná hesla se útočníkům hodí.

V současné době by antivirus měl být součástí každého moderního chytrého telefonu. V roce 2015 totiž počet útoků na chytré telefony dosáhne nových rekordů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.