Největší zdroje spamu na světě

Většina lidí si myslí, že největším zdrojem emailového spamu je Afrika (viz. Oblíbený nigerijský spam) anebo Rusko, které je také považováno jako hackerská velmoc, popřípadě Čína, před jejíž kybernetickou armádou se údajně třese celý svět. Jaká je ale ve skutečnosti pravda?

Podle statistik společnosti Kaspersky, která vydává jeden z nejpoužívanějších antivirů na světě Kaspersky Anti-Virus, je to však trochu jinak. Jejich software se za měsíc musí vypořádat z více jak 82 miliony hrozeb.

Největším zdrojem emailového spamu jsou Spojené státy americké, které se podílí na více jak jedné desetině. Ten produkují napadené počítače a servery, převážně

Převážná většina klasického obchodního spamu, téměř 80 procent, jsou přitom emaily propagující farmaceutika různého druhu, která se dají sehnat pouze na recept anebo se na trh nedostanou vůbec. Spamer přitom nemusí přímo emaily rozesílat ze svých serverů. Převážná většina je posílána prostřednictvím botnetů, což jsou napadené počítače virem (malware) a ovládaná na dálku. Provozovatelem botnetů nemusí být přímo spamer, ten si jejich výkon jen pronajme. Důvodem proč se rozesílají spamy z amerických IP adres může být i zvýšená ochrana proti neamerickým adresám. Většina antispamových ochran totiž zprávu hodnotí pomocí bodového systému a pokud překročí určitou hodnotu putuje do spam koše.

Na druhém místě je Čína. Za USA zaostává jen on několik jednotek procent. Spam je většinou úzce vázán na počet strojů připojených do internetu a zde právě Čína rychle získává na síle. Do konce roku 2015 se předpokládá, že USA předežene.

Třetí místo patří Rusku, které je tradičně považováno za místo, kde se ukrývá temná část internetu Ovšem není to tím, že by Rusové byli nějací internetový záporáci, spíše je překážkou azbuka. Navíc ruský internet má celosvětovou tradici a tak trochu vznikal samostatně. Opět to tak bude spíše souviset s počtem zařízení připojených k internetu. Podíl na spamu je zhruba jedna čtrnáctina.

Další je Španělsko, které jako jediný zástupce Evropské Unie má podíl nad 5 procent. Důvodem jsou však spíše momentální trendy, než že by se jednalo o dlouhodobou záležitost.

Na pátém místě je pak Vietnam s něco málo přes 4 %.

Co se týká spamu takzvaných nigerijských dopisů anebo také označovaných 419 nepodílí se na statistikách téměř vůbec (cca 2,5 %). Ačkoliv je v první fázi oslovena potenciální oběť automaticky v dalších už je potřeba individuálně s ní komunikovat. V porovnání s masivním emailovým spamem, kterého je za den podle některých odhadů až 14,5 miliardy je zanedbatelný. Největší podíl mají phisingové zprávy. O ty se jedná zhruba v třech čtvrtinách případech. Většinu však odfiltruje server a k uživateli se nikdy nedostanou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.