Co znamená konec PageRank pro webmástery

John Mueller ze Švýcarské pobočky Google ve veřejné debatě připustil, že PageRank už se možná nebude nikdy aktualizovat. Tento krok spousta lidí už delší dobu očekávala, ale nikdo tomu nechtěl moc věřit. Minulý rok se podobně vyjádřil i Matt Cutts, šéf týmu, který má na starosti potírání black hat SEO praktik. Ovšem update koncem roku 2013 nakonec přišel.

PageRank je hodnota od 0 do 10, které má vyjadřovat pravděpodobnost, že na stránku na internetu narazíte. Vychází z odkazování mezi jednotlivými stránkami v internetu. Čím se na stránku více odkazuje tím má vyšší PageRank. Bere se v úvahu i PageRank dokazující stránky. Často je tato hodnota považována za autoritu stránky, či celého webu.

I díky tomu se odkazy staly poměrně dobrým byznysem. Existují dokonce celé systémy, které prodeje přímo zprostředkovávají. Ceny se přitom pohybují od desítek korun za PageRank 1 až po jednotky tisíc za odkaz směřující ze stránky, která má PageRank 6. Samozřejmě prodej odkazů se nelíbí Google, protože touto formou jde manipulovat s výsledky vyhledávání. Obecně je totiž stále uznávaným faktem, že odkazy jsou jedním z faktorů, které nejvíce ovlivňují pozici stránky ve vyhledávačích a to včetně českého Seznam.

Kvůli odkazům se také ve velkém spamuje. Automatičtí roboti provádí pravidelné nájezdy na blogy a magazíny, které mají povolené příspěvky pod články a vkládají automaticky vygenerované texty s odkazy. Pokud si nedáte pozor, tak za chvíli můžete mít takovýchto komentářů i stovky. Přitom často obsahují reklamu na nelegální věci jako je prodej medikamentů anebo hazardu. Obojí přitom může váš web v očích vyhledávačů poškodit, protože jej mohou mylně zařadit mezi weby vhodné pouze pro dospělé. Dále jsou často na cílových stránkách viry a další škodlivý software. Odkazy směřující na nebezpečné stránky váš web zaručeně penalizují. Zodpovědnost za odkazy na vašich webech je čistě na vás.

Pokud PageRank už více nebude aktualizovaný, dá se očekávat, že nové weby už jej nebudou moci nijak získat, což možná povede k zvýšené aktivitě robotů a spamerů na těch zaběhnutých. Je tak vhodné používat dobré antispamové rozšíření a zvýšit také pozornost aktivitě. Obecně weby s vysokým PageRank jsou často více vystavené vlivu robotům, což vede i k vytěžování serverových zdrojů. Roboti si totiž nepočínají zrovna dvakrát úsporně a dokáží i odstavit weby na slabším sdíleném webhostingu. Naštěstí existují metody jak je poměrně účinně zastavit. Mezi ty nejznámější patří zákaz vstupu na web pomocí .htaccess.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.