V kterých službách byste si měli pravidelně testovat web

Pokud nepoužíváte vlastní řešení pro webové stránky, ale například redakční systémy jako WordPress, Drupal anebo Joomla!, poměrně často se stává, že něco přestane fungovat, tak jak by mělo. Často je to doslova ze dne na den. Někdy v tom má prsty samotný CMS, který dosáhne určité velikosti, anebo některý z jeho rozšíření, jindy služba třetí strany, popřípadě změna nastavení na serveru poskytovatele vašeho webhostingu. Většinou se jedná o maličkosti, které však mohou mít dalekosáhlý dopad na funkčnost vašeho webu. Dnes si představíme tři nástroje, které rozhodně stojí za to pravidelně používat k testování vašich stránek.

Google nástroje pro webmástery

Službu Nástroje pro webmástery poskytuje Google naprosto zdarma. Stačí když jste u něj registrováni v centrálním účtu. Pokud máte například gmail anebo Google plus, tak si stačí Nástroje pro webmastery jen aktivovat. Následně do něj přidáte své jednotlivé weby a ověříte, že jste jejich vlastníkem. Ve většině případů stačí do zdrojového kódu na dobu testování vložit speciální řetězec, popřípadě malý soubor s tímto řetězcem nahrát na server.

Na oplátku za svou snahu vám bude na stránky Google dohlížet. Dokáže vám sledovat pozice ve vyhledávání, upozornit na chybové stránky, hlídat výskyt malware či viru a dokonce i kdo na vás odkazuje, což se může hodit při další analýze. V případě závažnějších problémů vám pošle i email s upozorněním.

Omezení této služby je v tom, že vidí pouze to co Google. Nedokáže tak nahradit například měření návštěvnosti a nedostane se do zabezpečené části webu pouze pro registrované uživatele.

I tak se ale jedná o jednu ze služeb, kterou by každý majitel internetových stránek měl používat.

Pingdom Website Speed Test

Pingdom Website Speed Test je jedna z nejpoužívanějších služeb na měření rychlosti načítání stránek. Rychlost webu je samozřejmě důležitá. Rozhoduje o tom, jestli uživatel vůbec bude čekat na kompletní načtení. Některé studie uvádí, že weby, které se načítají déle jak 4 vteřiny jsou odsouzeny k zániku. Možná si říkáte, že v dnešní době rychlého internetu už se žádný web takto dlouho nenačítá. Ovšem opak je pravdou. Na vaší stránce se může nalézat prvek, který celou stránku významně zpomaluje. Nejčastěji se jedná o tlačítka sociálních sítí a externí skripty, které nefungují. A právě takovéto problémové skripty vám Pingdom website speed testo pomůže identifikovat.

proxypoint-tools-pindom-com

Dokud nepoužíváte rozšířením, které potřebují k provozu externí skripty, tak je každý web velice rychlý. V momentě, kdy však začnete jde rychlost rapidně dolů.

Mimo externích skriptů však je třeba hledat i zbytečná přesměrování (stavové kódy 301 a 302), která zpomalují prohlížeč a hlavně nedostupné stránky zejména ty se stavovými kódy 404 (stránka nenalezena).

Monitorování dostupnosti webu

Když už se něco pokazí, tak je dobré o tom včas vědět. Ať už se jedná o výpadek na straně poskytovatele vašich hostingových služeb anebo vaše stránky prostě přestanou fungovat. Od toho jsou zde služby na monitorování dostupnosti.

Ať si zvolíte kteroukoliv v základní variantě jsou většinou zdarma. Pokud budete mít zájem o detailnější monitoring anebo dostávat upozornění na mobil prostřednictvím SMS je nutné si připlatit.

U následujících dvou však bohatě stačí varianta zdarma.

UptimeRobot.com – V bezplatné variantě je možné monitorovat až 50 webů každých 5 minut. Tato frekvence je dostatečná a dokáže pokrýt jak výpadky tak problémy s přetížením webu. Má několik vrstev kontrol. Pokud je web nedostupný je otestován z více lokalit a teprve potom dostanete upozornění emailem. Placená verze umožňuje testovat s frekvencí 30 vteřin a navíc posílat SMSky.

Pingdom.com – Pigdom toho umí opravdu hodně a to i ve variantě zdarma. Ta umožňuje sledovat jeden web každou minutu. V případě nedostupnosti proběhne kontrola z dalších lokalit a navíc jsou provedeny testy jako traceroute, které vám pomohou zjistit, kde byl problém. Mimo výpadků testuje i různé stavové kódy, takže víte například i o přetížení serveru, které se projevuje jako 503.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.